Teplá voda pro seniory doživotně zadarmo: Stačí si o ni jen požádat
adbz.cz » Hobby » Teplá voda pro seniory doživotně zadarmo: Stačí si o ni jen požádat

Teplá voda pro seniory doživotně zadarmo: Stačí si o ni jen požádat

Senioři mají možnost mít teplou vodu téměř zdarma. Jediné, co pro to musí udělat, je požádat o vhodnou dotaci z programu Nová zelená úsporám Light.

tepla voda
Zdroj fotografie: Depositphotos

Neustálé zdražování cen potravin, energií i dalších komodit vede mnoho lidí ke snižování svých nákladů a většímu šetření. Senioři se však mohou dočkat velké úlevy v podobě téměř bezplatného ohřevu vody. Podle webu Lidovky jim k tomu poslouží dotace nabízené v dotačním programu Nová zelená úsporám. V ní získají peníze na solární ohřev vody, další příprava teplé vody je tak nebude stát téměř žádné peníze.

Bojler jako hlavní žrout energie

Ohřev vody je jednou z nejdražších položek, která se objevuje v celkovém vyúčtování elektrické energie. Některé domácnosti mohou za provoz bojleru zaplatit i desítky tisíc korun ročně. Spotřeba elektřiny tak pro mnoho lidí zůstává nejdražším výdajem spojeným s bydlením, na což si stěžují nejen senioři, ale i mladí lidé z našeho okolí. Na adbz jsme už ale upozorňovali, že i obyčejným nastavením na vhodnou teplotu ohřevu se dá dost ušetřit. Výhodnou energetickou soběstačnost pak nabízí třeba solární panely.

Pro seniory i domácnosti s nízkými příjmy

Senioři mohou využít hned několik možností, jak své náklady spojené s ohřevem vody snížit. Zvlášť pro důchodce a domácnosti s nižšími příjmy je určen dotační program Nová zelená úsporám Light, který dokonce nabízí možnost vyplacení dotace ještě před samotnou realizací vybraného opatření. Od 7. prosince je příjem žádostí pozastaven, ale měl by být spuštěn opět 17. ledna 2024.

muž zpravující bojler
Zdroj fotografie: Freepik
Senioři mohou mít teplou vodu téměř zdarma díky dotacím od Nová zelená úsporám

Mimořádně vysoké dotace

Oproti běžným dotačním titulům v rámci programu Nová zelená úsporám se Light liší ve výši vyplacené dotace a možnosti jejího čerpání formou zálohy. Důchodci i finančně znevýhodněné domácnosti tak mohou dosáhnout až na 100 % uznatelných nákladů za realizaci zvoleného opatření. Za nový systém pro ohřev vody tak nezaplatí vůbec nic navíc.

Jak dotace využít

Celý proces podání žádosti i její následná administrace probíhá prostřednictvím online formuláře na stránkách Agendového informačního systému od Státního fondu životního prostředí. Pokud si však sami na tento proces netroufáte, lze využít i služeb firem, u kterých si nový systém poptáváte. To potvrzuje i naše čtenářka Libuše V. z Benešova: „Sami jsme s manželem nevěděli, jak na to, tak jsme to nechali na firmě, u které jsme si solární systém objednali. Vše vyřídili za nás a s výsledkem jsme moc spokojeni.“