Proč bojler spotřebovává moc elektřiny a jak tomu zamezit?
adbz.cz » Hobby » Proč bojler spotřebovává moc elektřiny a jak tomu zamezit: Termostat by měl být nastaven na 45 °C. Bude tak pracovat rovnoměrně

Proč bojler spotřebovává moc elektřiny a jak tomu zamezit: Termostat by měl být nastaven na 45 °C. Bude tak pracovat rovnoměrně

Úspora energie je klíčovým aspektem nejen péče o životní prostředí, ale hlavně domácího hospodaření. Často opomíjeným prvkem je přímá spotřeba elektřiny bojlerem.

bojler
Zdroj fotografie: Depositphotos

Pokud je totiž toto zařízení špatně nastaveno, bude spalovat i násobky nutné elektřiny. Jeho základní funkcí je ohřev vody, což se děje v nádrži vlivem ohřívače. To je vlastně jen větší rychlovarná konvice. Když pak pustíte horkou vodu a v bojleru klesne její hladina, ohřívač se zapne, aby ztrátu vyrovnal. Výsledkem toho je váš stálý přístup k vodě o nastavené teplotě. Neefektivní a nepromyšlené používání bojleru nepřinese více vody, jen větší spotřebu proudu.

Kolik elektřiny je potřeba normálně

Většina domácností hledá způsoby, jak snížit své energetické výdaje. Vedle indukční varné desky sporáku je bojler energeticky nejnáročnějším zařízením většiny domácností. Jeho příkon vychází z několika faktorů, hlavně výkonu a kapacity nádrže. Způsob používání je také podstatný. Malé zásobníky na 50 litrů spotřebují v průměrů 6 kilowatthodin za den při správném nastavení. Tato hodnota samozřejmě roste, čím více horké vody je spotřebováno. Bojler na 100–120 litrů je vybaven silnějším ohřívačem na 2 500 W.

Voda tekoucí ze sprchy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Za obvyklé denní 4 hodiny provozu bude spotřeba 10 kWh denně. Vyšší spotřeba mívá většinou dva důvody, konkrétně špatně nastavený výkon a nesprávné použití. Jestli si ale bojler teprve plánujete, zvažte pečlivě model. Příliš malý objem znamená, že večer už nejspíš nebudete mít teplou vodu. Zbytečně velký objem pak znamená nevyužitou kapacitu, takže ohřívač propálí energii ohřevem nadbytečných litrů. I když mají všechny izolační vrstvy, nejsou tepelné ztráty nulové.

Základní teplotní zákonitosti

Je nesmysl nastavovat termostat na nejvyšší možnou teplotu. Jde totiž o zákon chlazení, který formuloval již Sir Isaac Newton. Ten říká: „Čím větší je teplotní rozdíl mezi povrchem těla a okolím, tím rychleji dochází také k přenosu tepla.“ To v praxi znamená, že teplejší voda v bojleru se i rychleji ochladí. Dojde k tomu kvůli teplotě v místnosti a také při každém puštění teplé vody. Při něm je totiž zásobník doplněn ledovým proudem a ohřívač opět zapnut.

Jak ušetřit za elektřinu skrze bojler

Prvním krokem je samozřejmě nastavení optimálního výkonu. Dle odborníků je to 40–45 stupňů Celsia. Současně také vyberte bojler s vysokou třídou energetické výkonnosti. Ta je uvedena na nálepce, kterou uvidíte při nákupu. Věřte, že se vyplatí investovat něco navíc, protože rozdíl se vám zakrátko vrátí v účtech. Současně mějte na paměti, že se tato klasifikace v roce 2021 změnila. Prodejce vám samozřejmě musí poskytnout příslušné údaje a poradit.

Voda tekoucí z kohoutku
Zdroj fotografie: Depositphotos

Optimalizace výkonu se pak odvíjí od sledování spotřeby vody v domácnosti. To se liší v každé rodině a je potřeba to nejdříve vysledovat. Tedy četnost koupání, používání sprchy, myčky na nádobí. Denní spotřebu také snadno zjistíte z posledního vyúčtování za tuto komoditu. Pro jednu osobu obvykle stačí ohřívač vody o objemu 40–50 litrů, každý další obyvatel znamená 20 litrů navíc. Tedy 60 l pro 2 osoby, 80 l pro 3. Pro 4 členy rodiny je tak 100 litrů naprosté minimum.

Provozní režim a riziko nízké teploty

Nastavení nižší teploty způsobí, že ohřívač pracuje rovnoměrně za nižšího výkonu. V delším horizontu se tak jedná o úspornější variantu než výrazné teplotní výkyvy. Při této provozní variantě je však nutné v pravidelných intervalech (7–10 dnů) zvýšit teplotu na 70 °C po dobu alespoň 5 hodin, aby se zamezilo šíření nebezpečných bakterií, jako je Legionella.