Přes milion Čechů musí doma vyměnit elektroměr. Na kolik vás to vyjde? Známe odpověď

Mnoho domácností bude nuceno v nejbližší době vyměnit stávající elektroměr za jeho chytřejší verzi. Zjistěte, koho se tato změna týká a kdo bude hradit náklady na výměnu.

i Zdroj fotografie: Echtner/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

Přestože bude plánovaná výměna stávajících elektroměrů poměrné nákladná, údajně je tento krok nezbytný. Postupně má dojít k nahrazení starých modelů za novější verzi, která lépe odpovídá požadavkům dnešní doby. Pomocí nových zařízení budou mít podle webu Deník jejich majitelé mnohem lepší přehled o spotřebě i produkci elektrické energie.

Klasické elektroměry jsou nevyhovující

Trendem posledních let je maximalizovat využití obnovitelných zdrojů energie a decentralizace energetiky. V dnešní době už nejsou lidé pouze konzumenty, ale sami se na výrobě elektřiny podílejí, někdy i velmi neobvyklými způsoby, jak jsme na adbz zmiňovali. Chytré elektroměry tak mají reagovat na tuto skutečnost a pomoci distributorům i odběratelům pozorovat v reálném čase vyprodukované i odebrané množství elektřiny. Podle informací na webu EkonomickýDeník bude povinnost vybavení chytrými elektroměry upravena i zákonem.

Fungují solární panely, když sněží? Neriskujte zbytečně život snahou odstranit z nich ledovou pokrývku

S výměnou se začne v létě 2024

Na určitých místech má výměna nevyhovujících elektroměrů započít od července 2024. Už nyní však probíhá jejich testování na několika místech, aby se ještě stihly vychytat poslední mouchy. Nejprve budou nové elektroměry instalované na odběrná místa s roční spotřebou nad 6 MWh. Zákon však stanovuje výměnu všech zařízení nejpozději do konce roku 2027. Povinně jej budou muset mít především majitelé elektromobilu nebo fotovoltaiky.

elektroměr iZdroj fotografie: Freepik
Chytré elektroměry umožní sledování spotřeby elektrické energie v reálném čase

Výhody chytrých elektroměrů

Díky schopnosti elektroměrů v reálném čase sledovat a ukládat získaná data distributory i zákazníky, lze se spotřebou elektřiny pracovat. Majitelé chytrých elektroměrů mohou v daném období upravit spotřebu energie a přizpůsobit své chování na základě vypozorovaných zjištění tak, aby bylo pro ně co nejúspornější, a zároveň co nejšetrnější pro životní prostředí. Plánovanou výměnu podporuje i náš čtenář Aleš D. z Ostravy: „Těším se, až reálně uvidím, kolik energie každý den spotřebujeme a vyprodukujeme.“

Kolik bude stát výměna elektroměrů

Všichni zákazníci, jejichž roční spotřeba energie převyšuje 6 MWh, budou mít elektroměry vyměněny zdarma. Přesto lze předpokládat, že se změní výše distribučního poplatku, protože má celkem dojít k výměně 1,2 milionů zařízení, což bude stát podle odhadů několik desítek miliard korun. Ministerstvo však chce distributory podpořit dotací z operačního programu Technologie a uvolnit pro tyto účely přibližně 3 miliardy korun.

Co si myslíte o chytrém elektroměru vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
136 lidí právě čte
Zobrazit další články