Teplo domova můžete získat i relativně levně | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Vyhřejte svůj dům levně díky 2 šikovným tipům aneb Jak se nezbláznit z rostoucí inflace

Vyhřejte svůj dům levně díky 2 šikovným tipům aneb Jak se nezbláznit z rostoucí inflace

S rostoucími náklady na bydlení a energii roste i touha zjistit, jak to udělat tak, abychom zůstali hezky v teple, ale naši peněženku to zas až tolik nebolelo.

setrit penize vytapeni
Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)

Náklady na vytápění a udržení tepla v zimě stoupají. Vzhledem k velkým výkyvům počasí rostou rovněž výdaje na elektřinu a plyn, a tím se teplo domova stává vzácnějším. Tady je několik nápadů, jak se ohřát nebo udržet teplo, a ušetřit tím i nějaké peníze. Vstupní investice na jejich zhotovení jsou minimální vzhledem k benefitům, které z jejich použití pro vás plynou.

Vsaďte na efektivní využití vybavení

Slunce svítí, slunce hřeje a jeho teplo nic nestojí. Pokud máte závěsy, rolety nebo žaluzie, ujistěte se, že přes den je máte roztažené, aby sluneční světlo dokázalo naplno vyhřát prostor. Na noc, kdy je chladněji, je naopak zatáhněte. Tím udržíte nakumulované teplo v domě o něco déle. Peníze můžete ušetřit i jednoduchou kontrolou vašich radiátorů.

Ujistěte se, zda je neblokuje nějaký nábytek, nejčastěji gauč nebo sušák na prádlo, jež by mohly bránit šíření tepla dál do prostoru. Velmi účinná je i odrazová fólie, která zabraňuje tomu, aby teplo z radiátorů vyhřívalo stěny, ale efektivně ho odrazí zpátky do pokoje. Za malou investici do fólie tak získáte značnou úsporu na vytápění.

Vytápět celý byt není nutné

Když máte čtyřpokojový byt a trávíte čas jenom v jednom pokoji, proč ho vytápět celý? Jestli se zaměříte jenom na vyhřátí tohoto konkrétního pokoje, ušetříte tím až 75 % energie i peněz. Vše, co je potřeba, je nízkoenergetický ohřívač. Proto udržujte teplo domova na běžné hodnotě jen pomocí ústředního topení a jako bonus mějte k dispozici i ohřívač. Kdykoli vstoupíte do místnosti, zapněte ohřívač a nechte ho pracovat.

prenosny ohrivac do domacnosti
Zdroj fotografie: Freepik

Jako účinný prostředek na vyhřátí prostor a navození příjemného pocitu tepla mohou zaručeně posloužit i svíčky a oheň jako takový. Velmi účinný může být i krb. Pokud ho však nemáte k dispozici jako vestavěný prvek interiéru, vsaďte alespoň na použití lihového krbu, který může být rovněž poměrně účinný z hlediska dodávaného tepla. Pořízení takového krbu ani nemusí být finančně náročné, a přitom jedním dechem svým krásným designem i doplní interiér.

A které techniky vytápění domácnosti jste si oblíbili vy?

Zdroj: Lighttheminds