Nová dimenze architektury, architektura jako politická zbraň

Architektura byla většinou vždy vnímána jako jedna z oblastí umění, poslední dobou se ale stává i poměrně důležitým a účinným sociálním a politickým nástrojem. Je však nutné ji využívat opatrně a obezřetně. Jaké jsou oblasti veřejného života, které v současné době souvisí s architektonickým aktivismem nejvíce?

i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Jedním z nejtypičtějších příkladů, kde architektura získala určitou politickou a sociální dimenzi, je problém změny klimatu.

Architektura a změna klimatu

Přibližně před dvěma lety mladá aktivistka Greta Thunbergová na ekonomickém fóru ve švýcarském Davosu vyzvala světové vůdce, aby co nejrychleji přijali razantní opatření, která zpomalí nezvratné změny klimatu, ke kterým dochází. Tuto akci následně podpořilo velké množství lidí, a i když světoví lídři zatím žádná výrazná opatření nepřijali, myšlení obyčejných lidí se pomalu ale jistě začíná měnit. Jakou roli v tom hraje architektura?

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Architektura může vyvolávat mnoho emocí

Architektura má svůj politický rozměr v tom, že vyjadřuje soubor hodnot, některé hodnoty schvaluje a podporuje, některé hodnoty naopak zase zakazuje. To se projevuje ve stavbě nových budov a domů ve městech i na vesnicích, které jsou stále více ekologicky šetrné, a tím tak samy o sobě přispívají ke zpomalení změna klimatu.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Architektura nemusí být jenom estetická a praktická

Bezdomovectví i parky

Další ze sociálních a politických aspektů architektury se vztahuje k problému bezdomovectví. Jedním z prvotních a hlavních cílů architektury totiž vždy bylo poskytnout člověku určité útočiště a přístřeší. Toho dnes někteří architektoničtí aktivisté využívají při nastiňování řešení problémů souvisejících právě s bezdomovectvím. Vznikají určité projekty, které se na tento problém snaží upozornit a zároveň lidem bez domova poskytnout domov.  V neposlední řadě je architektura spojená s veřejným prostorem, tedy s nejrůznějšími párky, náměstími i parkovišti. To vše totiž následně přispívá k tomu, zda jsou lidé v daném městě spokojení, a to se poté projeví v tom, jak například volí při volbách do místního zastupitelstva. V současné době je jedním z významných cílů dostat do měst více zeleně či cyklostezek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
91 lidí právě čte
Autor článku

Monika Hynčicová

Zobrazit další články