Historické budově z 19. st. dali novou tvář. Chtěl by v ní bydlet každý
adbz.cz » Architektura » Umění obyčejnosti: Do historické budovy z 19. století zasadili byt v industriálním stylu

Umění obyčejnosti: Do historické budovy z 19. století zasadili byt v industriálním stylu

Okouzlující budova z 19. století se nachází na nábřeží na východě Amsterdamu. Právě tento prostor umožnil architektům provést kompletní rezidenční transformaci.

byt amsterdam celek
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Studio Appelo, fotograf Peter Mann

Byt uvnitř této budovy byl totiž rekonstruován, aby krásně zapadl do renovované historické budovy. S pokorou tak přijímá robustní industriální povahu státního monumentu. Samotný byt byl různě modifikován už několikrát během posledních 30 let. Různí jeho uživatelé přidávali vnitřní vrstvy, což ovšem vyústilo hlavně v roztříštěný plán celého bytu. Cílem projektu Studia Appelo tak bylo vrátit celý prostor do jeho základů a obnovit jeho souvislost.

Spojení dvou různých světů

Byt se měl stát jednotným jak z hlediska prostoru, tak použitých technologií. Využívá tak nové udržitelné vytápění, překopaná energetika přispěla k celkové ekologičnosti a pohodlí uživatele. Současně však přístup osvobozuje historický materiál, přičemž dovoluje plný vstup přirozenému světlu. Dle ArchDaily to vytváří rozložení, které je organizováno kolem jediného zásahu do původního prostoru. I při moderním řešení tak vyniká krása původního kouzla budovy.

byt amsterdam schody
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Studio Appelo, fotograf Peter Mann

Prvky vyráběné na zakázku v podobě skříní tvoří hranici od historického místa. Současně byt nabízí veškerý komfort jako pokoj pro hosty, úložné prostory a technické zázemí. Měkké křivky a uklidňující paleta barev v přírodní zelené vás provází celým bytem. Vzniká tak pružný a extrovertní set místností, které umožňují každodenní fungovaní a uvádí do reality přání klienta. Prostor pro vypití kávy připomíná trochu katedrálu, můžete z něho navíc pozorovat krásné okolí.

Moderní byt s historickou atmosférou

Kuchyně z přírodního kamene je skutečným ostrovem. Centrem pro zábavu, nezaostává ani hlavní ložnice s vanou, ze které je vidět na centrální dvůr stavby. Celý projekt akcentuje současně pragmatický plán jako celek a také krásu těch nejmenších detailů denního života. Autoři věří, že lze dosáhnout štíhlého způsobu stavby pomocí pečlivého plánování detailů a kvalitního řemesla. Tak výsledek opravdu vystoupí z běžné architektury.

To se v Amsterdamu coby křižovatce umění, obchodu i technického pokroku hodí. „Tohle místo rozhodně stojí za minimálně několik návštěv,” radí Josef K. z Kouřimi. Jde o jedno z největších historických center Evropy. Centrum je čistě technicky složeno z devadesátky ostrovů spojených čtyřmi sty malými mosty. Kanály dle Odcestovat pocházejí už ze 17. století, přesný název je Grachtengordel. Pětice hlavních kanálů se pak táhne kolem celého centra.

Co krok, to úžas

Jde bezesporu o nejúchvatnější část Amsterdamu. Nad kanály vidíte miniaturní klenuté mosty a kolem krásné historické domy. Ty nejstarší byly přitom postaveny už kolem roku 1400. Poblíž soustavy kanálů je i Beginjhof, uzavřený dvůr z historickými stavbami z doby středověku. Jednou z nejstarších čtvrtí je Jordaan, místo dělníků a proslulých slumů. Nejvýznamnějšími veřejnými budovami jsou Hlavní nádraží (1889) a Rijksmuseum z roku 1885. Historická část nabídne i pětici kostelů.

byt amsterdam chodba dvere
Zdroj fotografie: Tiskové materiály Studio Appelo, fotograf Peter Mann

Z těch je nejstarší Oude Kerk z roku 1306. Hodně lidí považuje za srdce města náměstí Dam, je to však chybný pohled. Skutečné centrum tvoří čtvrť Spu Kwartier plná muzeí, nejstarších barů, trhů a obchodů. Pravděpodobně nejzábavnější je v tomto městě skutečně bezcílné putování mezi Vondelparkem a Hlavním nádražím. Shon hlavní třídy krásně kontrastuje s tichými zákoutími starého města, o takovém kontrastu nepíšeme na Adbz poprvé.

Architekti:Studio Appelo
Rozloha:200 m²
Realizace:2023
Lokalita:Nizozemsko