Za sekání trávy či řezání dřeva se budou rozdávat vysoké pokuty. Stačí jedna stížnost a máte zaděláno na problém

Nedělní klid si zaslouží každý pracující člověk. Zatímco na některých místech se respektuje, jinde musí být upraven vyhláškou.

i Zdroj fotografie: Hedwig Storch / Creative Commons / CC BY-SA
                   

Víkend je pro mnohé pracující jedinými dny, kdy mohou odpočívat. Bydlíte-li ale na vesnici, tak jistě stejně jako já dobře znáte situaci, že se chcete pro jednou pořádně vyspat, ale soused vás vzbudí nepříjemným zvukem, jako je třeba sekání trávy, řezání dřeva na stolní pile či opravdu hlasitou hudbou z reproduktorů. Zatímco při nedodržování nočního klidu, který je stanoven zákonem v čase 22:00–6:00, jak uvádí web Euro, je možné zavolat Policii ČR, v případě nedělního hluku se nabízí hned několik řešení.

Promluvte si spolu

V prvé řadě doporučuji jít za sousedem a zkusit záležitost vyřešit po dobrém. Máte-li dobré vztahy, jistě rád vyhoví a domluvíte se tak, aby byla spokojenost na obou stranách. Ne vždy je ale domluva možná. Zde potom není jiná možnost než řešit problém radikálněji. Jako například v otázce otravného souseda, který vám kouří pod nosem, o čemž jsme na adbz psali dříve, je dobré prostudovat si příslušné dokumenty. V případě hluku se pak zajímejte, zda vaše obec vydala vyhlášku, která tuto problematiku řeší.

Některé obce v České republice, jako například Opava, ji přijala na konci roku 2023, jak uvádí na stránkách OpavaCity. V té je jasně stanoveno, že jsou pracovní činnosti, při kterých je vydáván hluk, zakázány o nedělích a státem uznávaných svátcích. Uveden je i čas, kdy je klid nařízen. V případě Opavy je to mezi 6–13 a 19–22 hodinou. Není-li klid po tuto dobu dodržován, může obyvatel obce zavolat městskou policii. „Já jsem ráda, že se vyspím a v klidu se s rodinou naobědvám, rozhodně přijetí vyhlášky vítám,“ uvedla paní Jana S. z Opavy.

Sekačka na trávu iZdroj fotografie: Piqsels
V některých obcích vyhláška upravuje nedělní klid, není tak možné například sekat trávník.

Když jablko spadne dál od stromu

Sousedské spory mohou být někdy úsměvné, ale pokud se týkají přímo vaší osoby, jistě nadšeni nejste. Jistý profit ale můžete získat, i když se se sousedy příliš v lásce nemáte. Jak jsme na adbz informovali, například ovoce, které spadne na vaši zahradu ze sousedova stromu, patří výhradně vám. Platí to ale bohužel i o listí, které musíte shrabat.

Platí ve vaší obci vyhláška zakazující hlučné práce?

Diskuze Vstoupit do diskuze
68 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články