Jak zatočit s otravným sousedem kuřákem. Návod krok po kroku
adbz.cz » Hobby » Když soused kouří na balkoně a otravuje vás smrad, měli byste to řešit domluvou. Pokud si nedá říct, můžete zavolat policii

Když soused kouří na balkoně a otravuje vás smrad, měli byste to řešit domluvou. Pokud si nedá říct, můžete zavolat policii

Se sousedy někdy může být těžké pořízení. Zvlášť pokud s nimi není rozumná řeč. Naštěstí můžete najít pomoc v občanském zákoníku.

panelak balkon
Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC BY-SA

Pokud vás neustále obtěžuje zápach kouře z cigaret, měli byste se začít bránit. Nikdo totiž nemá právo vás nepřiměřeně rušit hlukem, smradem ani jinými nepříjemnostmi. Podle informací na webu Deníku naštěstí existuje hned několik možností, jak tento problém vyřešit. Nesmíte se ale bát ozvat. Připravte se bít za svá práva. 

Nebezpečí cigaretového kouře

Tento nepříjemný zápach nejenže škodí lidskému zdraví, ale když je ho příliš, je těžké se jej zbavit. Ulpívá totiž na stěnách, nábytku i textilních doplňcích a jen tak ho ze svého bytu nevyvětráte. Kromě zhoršení kvality ovzduší a přímého negativního vlivu na nekuřáka, je jeho přítomnost také známkou netolerance a omezování druhých.

Domluvte se se sousedy

Někdy stačí souseda upozornit na nepříjemnosti, které vám tím vznikají, a požádat jej, aby kouřil někde jinde. Vaše šance na úspěch mohou být vyšší, pokud se navíc domluvíte i s dalšími sousedy, které nepříjemný zápach taktéž obtěžuje. V případě, že se prostá domluva zcela mine účinkem, přejděte k radikálnějšímu řešení.

muž kouřící cigaretu
Zdroj fotografie: Pixabay
Když domluva se sousedem nepomůže, najděte oporu v domovním řádu nebo občanském zákoníku.

Prostudujte domovní řád

Než se pustíte do čehokoli dalšího, pečlivě si prostudujte domovní řád nebo stanovy družstva. Pokud váš soused kouří ve společných prostorách, lze do nich přidat zákaz takového jednání, jak jsme psali už dříve na adbz. Obrátit se však můžete také na majitele bytu, domu nebo správce, který by měl mít větší pravomoci a s takovými situacemi by si mohl poradit účinněji než vy.

Oporu najdete v občanském zákoníku

Podle občanského zákoníku nesmí majitel bytu svým chováním způsobovat vnikání kouře, prachu, hluku nebo otřesu do bytu jiného vlastníka, jak potvrzují i informace na stránce Sousedé. Problém však zpravidla nastává při dokazování, že se jedná o nadměrný zápach, což dosvědčuje i naše čtenářka Alena L. z Jihlavy: „Se sousedem jsme měli spor kvůli kouření několik let a nedařilo se nám jej nijak vyřešit. Nebylo nic, co jsme mohli udělat, abychom mu v kouření na balkoně zabránili.