Soused kouří na balkóně –⁠ co s tím: Ostatní obyvatele paneláku může ochránit předpis v dokumentech SVJ

Kouřící soused na vedlejším balkoně je problém sužující mnoho lidí v bytových domech. Existuje ale hned několik možností, jak se s takovou situací vypořádat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Struktura je vždycky prakticky totožná. Soused kouří u sebe na balkoně, kouř se ovšem dostává k otevřeným oknům v okolí a proudí tak i do bytů. V bytových domech, ale i řadových domech celkem častý scénář. Jak v takovém případě postupovat a co se vůbec dá dělat? Kuřáci si většinou neuvědomují, že jejich závislost může někomu kolem vadit. Rozdílu si všimnou, až sami přestanou a dostanou se do obdobné situace jako dříve jejich vlastní sousedé.

Prostá komunikace

Před jakkoli extrémními kroky je na místě normální komunikace. Pokud zápach z kouření vadí více lidem, je dobré zajít za sousedem společně. Skupinový apel bude jistě silnější. Dá se také vyvinout iniciativa na vnitřní předpisy bytového družstva, které budou kouření na balkoně zakazovat. V takovém případě se ujistěte, že je jasně stanoven i trest za porušení zákazu včetně vymahatelnosti. Při dostatečné postižitelnosti si to někteří kuřáci rozmyslí.

Stanovy družstva

Při domáhání se takového zákazu je třeba vyjasnit dvě věci. Tedy zda jsou balkony společnou částí domu. A současně zda je ve stanovách družstva zakotven přísný zákaz kouření v těchto společných částech. Balkony jsou společnou částí domu, pokud nejsou vymezeny jako součást vlastních jednotek. To je stanoveno v prohlášení vlastníka. Jedná-li se o společné části, lze do stanov zanést zákaz kouření. Pozor, existují i opačné názory přesně na tuto problematiku.

iZdroj fotografie: Pixabay

Tedy že ve stanovách nelze zakázat kouření na balkoně, protože je tím zasaženo do práv vlastníka ke svobodnému a výlučnému užívání takové jednotky. Konečnou odpověď může v takovém případě dát až soudní judikatura.

Faktor obtěžujícího chování

Druhou možností pro družstvo je pak aplikovat na konkrétní kuřáky § 1013 občanského zákoníku. Dle jeho znění se vlastník bytu musí zdržet jakéhokoli chování, které působí vnikání kouře do bytu jiného vlastníka. Tedy vnikání v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezující možnost obvyklého užívání bytové jednotky. Této ochrany se však lze domáhat jen tehdy, pokud kouř vniká do dalších bytů opravdu nad obvyklé poměry.

Jak levně a efektivně odhlučnit místnost i celý byt. Ideální pro lidi z paneláku –⁠ už žádné otravné zvuky od sousedů

Ochrany proti kouři se sousedé mohou domoci tzv. negativní žalobou podanou k příslušnému soudu. Tou se budou domáhat, aby se příslušný kuřák zdržel obtěžování kouřem nad přiměřenou míru. V případě soudního sporu bude hrát významnou roli jeho uvážení a také řádné odůvodnění takového požadavku. Řízení proběhne u okresního soudu, v jehož obvodu se předmětný byt nachází.

Čím vás naposledy soused opravdu otrávil?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články