Vypálenou LED žárovku není nutné vyhazovat. Během pár minut se dá znovu opravit

Pokud vám vyhořela LED žárovka, nemusíte ji nutně vyhazovat do koše. Stačí postupovat podle těchto kroků a bude opět fungovat.

i Zdroj fotografie: Dmitrij G / Creative Commons / CC BY-SA
                   

LED žárovky si v současné době získávají čím dál větší oblibu, a to nejen co se týče jejich ceny, ale také efektivní spotřeby energie. Jejich největším mínusem je však to, že vesměs nikdy nevíte, jak dlouho vám vydrží – velmi snadno se totiž mohou spálit a vyhořet. Pokud jste se do této situace dostali i vy, pak je však dle webu iFixit nemusíte nutně vyhazovat. Stačí postupovat podle níže uvedeného návodu a LED žárovky budou opět fungovat jako nové. 

Jednoduchá oprava LED žárovek 

Pokud vám vyhořela žárovka LED a chystáte se ji vyhodit, rozhodně tak nedělejte. Produkt můžete velmi snadno opravit, a to svépomocí a bez větší útraty. Začněte tím, že odříznete její horní část pilkou, a tu poté odložte na vhodné místo (po opravě ji budete moci opět přilepit pomocí silikonového tmelu). Nyní se pokuste najít vadnou LED diodu – poznáte ji tak, že oproti ostatním na sobě bude mít slabou tmavou skvrnu. 

Jakmile ji najdete, pomocí malého šroubováku nebo nožíku ji jednoduše seškrábněte či odlomte. Buďte přitom však raději opatrní, abyste nepoškodili další části. Nyní budete muset použít pájku, kterou bude třeba spájet spoj pod místem, kde se nacházela poškozená LED dioda. Tímto způsobem dle serveru Instructables přemostíte spojení, díky čemuž bude žárovka opět fungovat, a to klidně po dobu dalších několika let.

LED žárovky iZdroj fotografie: Depositphotos
Rozbité LED žárovky nemusíte vyhazovat, jejich oprava je snadná.

Při pájení můžete použít také trochu pájecí pasty, aby byl spoj co nejčistší a do budoucna s ním nebyly žádné problémy. Poté již žárovku stačí opět umístit tam, kam patří, a vesele ji dále používat. Na webu adbz jsme také psali, proč byste neměli vyhazovat nefungující vánoční světýlka. Ta totiž také mohou být snadno opravena a fungovat nadále.  

Jak se tento trik osvědčil vám?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články