Výměna spárovací hmoty: S praktickým průvodcem to zvládne i amatér. K úkonu stačí nůž, vysavač, stěrka a houba
Hlavním účelem spárovací hmoty je ochrana stěny či podlahy před vlhkostí. Tvoří výplň mezer mezi dlaždicemi a brání tak nečistotám dostat se přímo na obloženou stěnu.
Spáry jsou obecně klíčovým prvkem každé koupelny či kuchyně. Respektive každého vydlážděného prostoru. Jestli se chystáte svépomocí takový prostor rekonstruovat, budete kromě sanity, nábytku a dlažby potřebovat také správnou spárovací hmotu. Nenechte se zlákat podezřele levnými nabídkami, nemusí se to v budoucnu vyplatit. Materiál volte opravdu kvalitní, hlavně však kompatibilní s prostředím, ve kterém ho chcete použít. Na co dalšího si dát pozor?
Typologie spárovacích hmot
Obyčejné cementové malty jsou dostupné v mnoha barvách a variantách. Jsou vhodné na drobné keramické či kamenné obklady (všechno kromě mramoru) uvnitř budov. Tedy na nedeformovatelné povrchy, zejména stěny. Deccoria potvrzuje, že se nehodí do místnosti, kde budou vystaveny vodě a chemikáliím. Tyto sloučeniny je začnou vyplachovat, případně bude spárovací hmota postupně plesnivět. Další možností jsou elastické cementové malty.
V těch je navíc obsah polymerů, což zvyšuje jejich pružnost. Jsou také méně pórovité. „Tu základní si do koupelny opravdu dát nechcete,“ ujišťuje zedník Radek V. z Klecan. Jsou velmi univerzální, rychle tuhnou a velmi snadno je udržíte čisté. Cementové lepidlo tuhne také rychle, jeho příprava je však dle webu TVBydlení o dost náročnější. Krom smíchání ve správném poměru musí ještě nějakou dobu zrát. Pro trvale vlhká místa jsou určeny cementovo-epoxidové hmoty.
Epoxidy a tmely
Čím větší přítomnost epoxidu, tím větší odolnost a plasticita. Tyto hmoty jsou tak odolné vůči výkyvům teplot, vodě i mechanické námaze. Jakmile ztvrdnou, připomínají plast, což může některé lidi zmást. Mezi elastické tmely patří všechny typy silikonových, akrylových i polyuretanových směsí. Užívají se pro podlahy, stěny i rohové spáry. Obvykle je najdete na toaletách. Nepropouštějí totiž vůbec vodu a odolají i úklidovým chemickým přípravkům.
Výměna krok za krokem
Pokud uznáte, že je třeba přistoupit k renovaci, připravte si následující pomůcky:
- spárovací hmotu (nezapomeňte zvolit vhodnou barvu),
- impregnaci spár,
- gumovou stěrku,
- ostrý nuž nebo špachtli,
- mycí houbu a vysavač,
- gumové rukavice a ochranné brýle.
Začněte oškrábáním staré spárovací hmoty nožem či špachtlí. Postupujte opatrně, nechcete totiž poškodit obklady. Není na škodu použít ochranné brýle, protože kousky suché hmoty budou nejspíš odlétávat na všechny strany. Když dokončíte konkrétní spáru, očistěte ji tuhým kartáčem od kousků rozdrcené hmoty a pak ještě vysajte.
Místa, kde je nutná kompletní oprava, navlhčete. Spárovací hmotu si smíchejte s vodou dle poměru v návodu a naneste do spáry pomocí stěrky nebo špachtle. Plynulými tahy se také zbavíte přebytků, drobnější nečisoty zvládne vlhká houba. Poté musí každá spárovací hmota zaschnout, což může trvat od několika do 48 hodin. Pokud jste si už jisti, že je spára skutečně suchá, je na místě ji natřít impregnací proti vodě. Zabrání to odbarvení a také pokrytí plísní, která je v koupelně častým hostem.
Péče o spárovací hmotu
Špína a plíseň na spárovací hmotě se vyskytuje v mnoha domácnostech. Kromě pravidelné očisty je třeba hlavně větrat prostory. V koupelně i v kuchyni vzniká hodně páry, což je vynikající výchozí podmínka právě pro rozvoj plísně. Jakmile zachytíte podivný zápach, prostor zkontrolujte. Spáry se dají čistit různými metodami, na adbz jsme představili například metodu využívající prášek do pečiva.
udalosti247.cz
5 h
udalosti247.cz
5 h
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
6 h