Zkušené hospodyně hází na noc do záchodu dva stroužky česneku. Mají antiseptický účinek, a vy tak ušetříte za chemii

Udržovat toaletu v čistotě je důležité nejen z hlediska estetického, ale také zdravotního. V boji s bakteriemi přítomnými v míse vám pomůže česnek.

i Zdroj fotografie: Ant1234567/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Čistota koupelny je považována za základ řádného úklidu. Záchod a celá koupelna by měly vonět čistotou a svěžestí. Pro tento účel je pak na trhu mnoho chemických přípravků, které však stojí nemalé peníze. S trochou šikovnosti si vystačíte i bez nich. Jednoduše si můžete vyrobit ekologický čistič wc, díky němuž budete o svoji koupelnu pečovat s použitím čistě přírodních surovin a bez chemie.

Čistěte toaletu šetrně a bez chemie

Povrch i vnitřek toalety je hlavní živná půda pro výskyt bakterií a virů. Rozhodně bychom proto péči o ni neměli zanedbávat – toaletu i její okolí je třeba pravidelně dezinfikovat. Možná vás překvapí, že vám pro tento účel bude stačit obyčejná kulinářská přísada, kterou zná dnes opravdu každý a většina z vás ji má určitě také doma ve sklepě nebo spíži.

Čištění záchodové štětky a držáku na toaletní papír je nutnost, na kterou všichni zapomínají. Viry a bakterie samy nezmizí

K dezinfekci toalety použijte obyčejný česnek. Je známý nejen svými léčivými schopnostmi, ale má také výrazné antiseptické účinky. Dva oloupané a rozmačkané stroužky této zázračné rostliny stačí hodit přes noc do mísy a problém je vyřešen. Ráno pak už wc jen spláchněte a můžete se přesvědčit o účinku této efektivní metody. Web BrightSide doporučuje tento postup provádět dvakrát týdně.

Česnek se ostatně hodí i na přípravu čisticího přípravku na různé povrchy, o němž jsme na adbz již psali. Za jeho antiseptickými účinky stojí především látka zvaná alicin, která je ostatně dle Wikipedie zodpovědná i za typické štiplavé aroma této rostliny. Paní Milena H. z Hranic na Moravě česneku také nejprve nevěřila, ale nakonec byla velmi mile překvapená. „Musím říct, že jsem česnek použila nejdřív na čištění ledničky, ale dneska už ho používám i na celou koupelnu.

Zbavte se také vodního kamene

K dalším problémům, které trápí většinu hospodyněk, patří vodní kámen. Dle webu ÚklidProÚklid se vodní kámen v toaletě tvoří nejčastěji v důsledku tvrdé vody, zbytků minerálů a také moči. Na toaletě se pak tvoří nevzhledné žluté skvrny, které jdou jen velmi špatně dolů. I na tento problém však existuje přírodní recept, s jehož pomocí bude vaše mísa jako nová.

záchod v koupelně iZdroj fotografie: Pexels
Toaleta by se měla dezinfikovat alespoň dvakrát týdně, klidně s pomocí česneku

Na webu adbz už jsme informovali o jednoduchém receptu na domácí čistič vodního kamene, který vaši toaletu vyčistí jemně a také ekologicky. Pokusit se můžete také o výrobu vonných kuliček do toalety. Jedná se o směs všestranné jedlé sody, kyseliny citrónové a také oblíbeného esenciálního oleje, který vašim vonným kuličkám dodá vůni. Směs nařeďte trochou vody a vytvarujte z ní kuličky, které dejte na tři hodiny do mrazáku a pak je vhoďte do záchodu. Nechte je tam, dokud se nerozpustí, a pak toaletu jednoduše opláchněte vodou.

Vyrobte si vlastní wc blok

Na podobném principu funguje také výroba domácího wc bloku, který doporučuje web iReceptář. Směs z tekutého mýdla, kyseliny citronové a kukuřičného škrobu s vodou dejte vařit na mírný plamen. V okamžiku, kdy bude mít směs dostatečnou hustotu, ji z plotny sundejte a přidejte do ní esenciální olej. Vychladlou směsí pak naplňte prázdný wc blok, který můžete používat naprosto stejně jako ten kupovaný.

Jak čistíte toaletu vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Autor článku

Marie Möglichova

Zobrazit další články