Smíchejte droždí a prací prášek: Tuto metodu používaly naše babičky
adbz.cz » Hobby » Zapomenutá metoda našich babiček: K bělení prádla používaly směs droždí a pracího prášku

Zapomenutá metoda našich babiček: K bělení prádla používaly směs droždí a pracího prášku

Pokud toužíte vybělit zašlé prádlo, vyzkoušejte tento jednoduchý, ale opravdu účinný trik. Z domácích surovin si snadno připravíte vynikající přírodní bělidlo.

namáčení prádla
Zdroj fotografie: Depositphotos

Častým nošením a praním dochází k opotřebení materiálu oblečení i změně jeho původních barev. To platí obzvlášť v případě bílého prádla, které je velmi náchylné k vyblednutí a zešednutí. Naštěstí existuje řada způsobů, jak mu navrátit jeho původní vzhled a zařídit, aby bylo opět dokonale zářivě bílé. Existuje sice mnoho komerčních bělidel, já vám chci ale představit způsob, jak prala prádlo moje babička. A jelikož dříve nebyly k dostání speciální přípravky jako dnes, budete potřebovat jen přírodní suroviny z vaší domácnosti.

Na co si dát při praní pozor

O kvalitě praní rozhoduje hned několik faktorů, které byste rozhodně neměli zanedbávat. Obzvlášť důležité je pečlivě rozdělit barevné a bílé kousky, jež by se mohly vzájemně obarvit nebo způsobit změnu barev. Rozhodující jsou i prací prostředky, které do pračky přidáváte, ty mohou při špatném používání zmařit všechnu vaši snahu. Odhalte tajemství úspěšného praní prádla babiček, aby bylo všechno vaše oblečení stále jako nové.

Sáhněte po přírodních surovinách

Přestože je dnes k dostání široká škála speciálních pracích prostředků, jejich dlouhodobé používání se z důvodu obsahu velkého množství nebezpečných chemikálií nedoporučuje. To může být škodlivé nejen pro životní prostředí, ale i vaše vlastní zdraví. Namísto toho raději sáhněte po přírodních surovinách, jejichž používání je mnohem šetrnější a bezpečnější. Navíc s jejich pomocí vyperete i jemné spodní prádlo, jak jsme již dříve radili v článku na adbz.

praní prádla
Zdroj fotografie: Depositphotos
Droždí prádlo skvěle vybělí, hodí se však jen pro ruční praní

Babiččina metoda praní prádla s droždím

Metoda mé babičky, o kterou se s vámi chci podělit, je velmi efektivní, avšak hodí se jen pro ruční praní. Účinky droždí by v pračce nebyly tak dobré. Abyste bílé prádlo vyprali, napusťte do lavoru nebo vany teplou vodu a přidejte obyčejný prací prášek a trochu čerstvého droždí. V této směsi babička nechávala oblečení na pár hodin odmočit a poté ho ručně přeprala. Jde o skvělý způsob, jak se zbavit i odolnějších skvrn, a hlavně prádlo bude krásně bílé. Čerstvé droždí lze nahradit sušeným, jak potvrzuje i portál UkrMedia.

Další přírodní prostředky k bělení prádla

Bělost vašeho prádla mohou zajistit i další oblíbené ingredience z kuchyně, jak zmiňuje web Better Homes & Gardens. Velmi účinnými pomocníky jsou ocet, kyselina citronová, jedlá soda nebo sůl. Tyto se mohou přidávat do pračky, není zde nutné ruční praní. Poslouží vám však i tableta aspirinu, o které jsme psali již dříve na stránkách adbz. Tito univerzální pomocníci jsou skvělou volbou při praní, vaření nebo úklidu celé vaší domácnosti.