Plemena koček, která se dožívají vysokého věku – klidně 20 let i bez neustálých návštěv veterináře

Některá zvířata se dožívají opravdu mnoha let, a to může být způsobeno hlavě tím, o jaké plemeno se jedná. Příkladem mohou být určitá plemena koček, která se dožijí až 20 let.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

V dnešní době je velké množství lidí, kteří vlastní nějaké zvíře. Nejčastěji se jedná o kočky, psy, hlodavce, terarijní zvířata nebo ptáky. Ať už si domů pořídíte jakékoliv zvířátko, měli byste dobře vědět, co obnáší péče o takového tvora. Velkou výhodou některých domácích mazlíčků je také to, že žijí hodně let, a tak budete mít životního parťáka na dlouhou dobu. Jestliže se tedy chystáte vybírat například kočku, podívejte se nejprve na plemena, která se dožívají nejvíce let.

Kočky žijí hodně let

Pokud se v současnosti dostane kočka do dobrých podmínek, může přežít hodně dlouho. V dřívějších dobách tomu tak nebylo, protože lidé brali tato zvířata pouze jako venkovní, ta tak velice často umírala ještě mladá. Bylo to způsobeno tím, že společnost ještě neměla dostatek informací, jak se o kočky řádně starat, a ani se moc nechodilo k veterinářům. V případě, že si budete vybírat novou kočku a byli byste rádi, aby se měla dobře a žila dlouho, můžete si vybrat z plemen, která mají předurčeno, že jejich život bude delší než 10 let.

Ve většině případů se kočka dožívá přibližně 13 až 17 let. Velkou roli však hraje to, jak je o kočku postaráno, jakou má stravu, pohyb a také zda s ní majitelé dochází pravidelně na kontroly k veterináři, aby se přišlo na případné onemocnění brzy a mohlo se léčit. Je to trochu podobné jako u lidí. Pokud se o sebe budete starat, také se dožijete více než ti, kteří se zanedbávají.

Sibiřská kočka má dobré zdraví

Některá plemena mají bohužel dáno, že ve srovnání s ostatními se u nich častěji vyskytují problémy s určitými orgány. Sibiřská kočka má však velké štěstí, protože se jedná o plemeno, které bývá dlouho zdravé a nemívá často zdravotní potíže. Je však nutné jí dopřávat řádnou péči, kterou ke spokojenému a zdravému životu potřebuje.

iZdroj fotografie: Depositphotos

U sibiřské kočky je nutné počítat s tím, že je spíše klidnější povahy, takže si s vámi sice bude chvíli hrát, ale poté si opět najde své místo, kde může v klidu odpočívat. Také se jedná o velmi inteligentní kočku, která si poradí s mnoha problémy sama. Ani voda jí není cizí, takže pokud byste ji našli ve vaně nebo v bazénu, nemusíte být překvapení, protože některé sibiřské kočky vodu jednoduše milují. To samé platí i o zimě. Klidně ji můžete pustit ven do sněhu, protože díky hustému kožíšku tato kočka jen tak neprochladne.

Siamská kočka může žít i více než 20 let

Pokud se vám líbí siamská kočka, určitě se nemusíte bát, pokud byste si ji vybrali. Některé siamské kočky se mohou dožít i více než 20 let, ale musíte jim poskytnout potřebnou péči. Toto plemeno odolává nemocím i infekcím, takže byste s ním ani nemuseli jezdit často na kontroly na veterinární kliniku. Siamská kočka má ráda společnost a také se ráda se svým majitele pomazlí. Jestliže se k ní ale nebudete chovat hezky, můžete počítat s tím, že vám to vaše zvířátko oplatí.

iZdroj fotografie: Pixabay

Mainská mývalí kočka je velmi oblíbená

U mnoha lidí je velice oblíbené plemeno koček mainská mývalí. Není se čemu divit, jelikož se jedná o netradiční plemeno, které na první pohled zaujme svým mohutným vzhledem a půvabem. I přesto, že jsou to opravdu veliké kočky, dožívají se také hodně let, což je skvělou zprávou pro jejich majitele. Jejich zdraví je v naprosté většině pevné a nevadí jim ani chladnější podmínky.

Ruská modrá kočka a sphynx

U ruské modré kočky si nebudete příliš stěžovat na línání, protože toto plemeno líná velice málo. Může se dožít až 18 let, ale musíte u ní dávat velký pozor na oči a ledviny. Ty totiž bývají u ruské modré kočky častěji ohrožené. Sphynx vám doma nebude pouštět žádnou srst, jelikož ji nemá. Jedná se o kočku vhodnou pro alergiky, ale musíte jí dopřát dostatek tepla. Sphynx se může při dobré péči dožít až 19 let.

Jakou péči dáváte vašemu mazlíkovi, aby se dožil co nejvyššího věku?

Zdroj: PetKeen
Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Autor článku

Klára Kozáková

Jsem nadšená redaktorka, která přináší nekonečné dávky inspirace a vášně do světa architektury a designu. S uměleckým přístupem k psaní a profesionálním okem pro detail dokážu zprostředkovat čtenářům zážitky a emoce, které architektura a design mohou přinést do jejich životů. Jsem kreativní průvodkyní pro každého, kdo hledá inovativní způsoby, jak oživit a zlepšit prostředí, ve kterém žijeme.

Zobrazit další články