Konec domácích mazlíčků v Čechách? Projednává se zákaz chovu všech těchto zvířat

Pokud jste si chtěli pořídit nového mazlíčka, nejspíše máte smůlu. Úřady zvažují kompletní zákaz prodeje některých domácích zvířat.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Domácí mazlíčci jsou pro mnoho lidí neoddělitelnou součástí jejich domácnosti. Evropská komise se však nedávno rozhodla zkoumat, zda by nebylo lepší omezit chov některých z nich, a to zejména co se týče chameleonů, křečků a dalších zvířat, která by neměla být zavřená v kleci v místnostech. Důvodů má tento krok dle odborníků hned několik. 

Některé mazlíčky si domů možná již nepořídíte 

Evropská komise se začala zabývat návrhem týkajícím se zákazu chovu některých zvířat již dříve, načež oslovila některé země, včetně Belgie, aby ho aplikovaly. Po roce a půl sledování tak nyní vyšlo najevo, že by tento krok mohl být skutečně užitečný, tudíž se bude se vší pravděpodobností i nadále jednat o tom, zda bude platit pro všechny partnerské státy. Cílem tohoto kroku je dle úřadů především ochránit zvířata před nevhodným zacházením.

Podle současných návrhů by tedy měl do dvou let vzniknout určitý seznam, na kterém budou uvedena zvířata vhodná k chovu v domácnosti. Ta, která se tam neobjeví, bude bohužel zakázáno vlastnit. Prozatím by se mělo jednat zejména o křečky, hady, papoušky nebo také chameleony a činčily, které si v poslední době získávají čím dál větší oblibu. 

Křeček na stole iZdroj fotografie: Depositphotos
Brzy se možná objeví nový zákon, který zakáže chov některých domácích zvířat.

Mnoho lidí s novým nařízením nesouhlasí 

„Je to výmysl několika ekologických aktivistů, kteří neuvěřitelným způsobem tlačí na evropskou komisi pomocí různých petic,“ naznačil dle serveru CNN poslanec Evropského parlamentu Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). S návrhem však také mnoho lidí na druhou stranu nesouhlasí, tudíž bude nutné najít ideální východisko. 

Co si o tomto nařízení myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články