Za pohřbení domácího mazlíčka hrozí pokuta 500 000 Kč
adbz.cz » Hobby » Všem, kdo někdy vlastnili domácího mazlíčka, teď hrozí půlmilionová pokuta. Češi ji riskují úplně zbytečně

Všem, kdo někdy vlastnili domácího mazlíčka, teď hrozí půlmilionová pokuta. Češi ji riskují úplně zbytečně

Pokud jste někdy vlastnili domácího mazlíčka, pak byste se měli ujistit, že jste neporušili tento zákon. Hrozí za něj pokuta až 500 000 Kč.

kocka kote pes
Zdroj fotografie: Depositphotos

Každý, komu někdy zemřel domácí mazlíček, se také bohužel musel rozhodnout, kam ho pohřbí. Většina Čechů si však neuvědomuje, že to nejde úplně všude, a dokonce i samotný zákon nařizuje dodržet určitá pravidla při této smutné události. Pokud byste je byť nechtěně porušili, můžete dle serveru iDnes schytat pokutu ve výši až 500 000 Kč. To mimo jiné platí obzvláště pro ty, kteří se ho rozhodli pochovat na své zahradě. 

Za pohřeb mazlíčka na zahradě nehorázná pokuta

Smrt domácího mazlíčka je pro většinu páníčků velmi silná událost, která jim dokáže pokazit náladu na velmi dlouhou dobu. Bohužel však i v takovém případě je nutné myslet na zákony a především platné veterinární a hygienické předpisy, které nařizují. Ať už jde o zesnulého psa či kočku, rozhodně je nemůžete pohřbít, kdekoli si zachcete, často ani na své zahrádce. Platí totiž například, že hrob musí být vzdálen 50 metrů od pozemku souseda. 

Hobby

Majitelé koček se ani nenadějí a už platí jak mourovatí: Stačí zvířeti nechat volný pohyb a dostanete tučnou pokutu

Majitelé koček se ani nenadějí a už platí jak mourovatí: Stačí zvířeti nechat volný pohyb a dostanete tučnou pokutu
<!-- wp:paragraph --> <p>Každý, komu někdy zemřel domácí mazlíček, se také bohužel musel rozhodnout, kam ho pohřbí. Většina Čechů si však neuvědomuje, že to nejde úplně všude, a dokonce i samotný <strong>zákon nařizuje</strong> <strong>dodržet určitá pravidla při této smutné události</strong>. Pokud byste je byť nechtěně porušili, můžete dle serveru <a href="https://www.idnes.cz/finance/financni-radce/pes-pohrbeni-na-pozemku-asanace-zvireci-hrbitov.A210415_095100_viteze_frp" target="_blank" rel="noreferrer noopener">iDnes</a> schytat pokutu ve výši až 500 000 Kč. To mimo jiné platí obzvláště pro ty, kteří se ho rozhodli pochovat na své zahradě. </p> <!-- /wp:paragraph --> <!-- wp:heading --> <h2 class="wp-block-heading">Za pohřeb mazlíčka na zahradě nehorázná pokuta</h2> <!-- /wp:heading --> <!-- wp:paragraph --> <p>Smrt domácího mazlíčka je pro většinu páníčků velmi silná událost, která jim dokáže pokazit náladu na velmi dlouhou dobu. Bohužel však i v takovém případě je nutné myslet na <strong>zákony a především platné veterinární a hygienické předpisy, které nařizují</strong>. Ať už jde o zesnulého psa či kočku, rozhodně je nemůžete pohřbít, kdekoli si zachcete, často ani na své zahrádce. Platí totiž například, že hrob musí být vzdálen 50 metrů od pozemku souseda. </p> <!-- /wp:paragraph --> <!-- wp:wm/block-related-post {"selectedPostId":266492} /--> <!-- wp:paragraph --> <p>Stejně tak zákon nařizuje, aby byl umístěn alespoň 200 metrů od vodních zdrojů, minimálně 100 metrů od nejbližších staveb pro bydlení nebo rodinnou rekreaci a od pozemních komunikací (výjimkou jsou dle webu <a href="https://www.ireceptar.cz/zvirata/pravidla-hrobu-na-zahrade/" target="_blank" rel="noreferrer noopener">iReceptář</a> příjezdové cesty). Hrob <strong>pak musí být vykopán do hloubky alespoň 80 cm</strong> a při pohřbívání zvířete je nezbytné použít dezinfekční prostředky, jako je nehašené vápno. Neméně důležité je ho pak označit datem uložení těla. </p> <!-- /wp:paragraph --> <!-- wp:image {"id":248467,"sizeSlug":"full","linkDestination":"media"} --> <figure class="wp-block-image size-full"><a href="https://adbz.cz/wp-content/uploads/2024/01/pes-schovavajici-se-na-zemi.jpg"><img src="https://adbz.cz/wp-content/uploads/2024/01/pes-schovavajici-se-na-zemi.jpg" alt="pes ležící na podlaze" class="wp-image-248467"/></a><figcaption class="wp-element-caption"><em>Pohřeb mazlíčka na zahradě může skončit vysokou pokutou.</em></figcaption></figure> <!-- /wp:image --> <!-- wp:paragraph --> <p>Pokud byste výše stanovená pravidla porušili a úřady to odhalily, budete muset zaplatit vysokou pokutu. Její výše se může vyšplhat až do 50 000 Kč, přičemž pokud by se stejného prohřešku dopustila právnická osoba <strong>v souvislosti s výkonem podnikatelské činnosti, může to být až 500 000 Kč</strong>. Abyste se vyhnuli případným potížím, raději svého mazlíčka nechte pochovat na zvířecím hřbitově nebo se obraťte na zvířecí krematoria.</p> <!-- /wp:paragraph -->

Pokud necháváte své kočce volný pohyb a neustále běhá k sousedovi, může se vám to nehezky vymstít. Hrozí pokuta až 100 000 Kč.… více

Stejně tak zákon nařizuje, aby byl umístěn alespoň 200 metrů od vodních zdrojů, minimálně 100 metrů od nejbližších staveb pro bydlení nebo rodinnou rekreaci a od pozemních komunikací (výjimkou jsou dle webu iReceptář příjezdové cesty). Hrob pak musí být vykopán do hloubky alespoň 80 cm a při pohřbívání zvířete je nezbytné použít dezinfekční prostředky, jako je nehašené vápno. Neméně důležité je ho pak označit datem uložení těla. 

pes ležící na podlaze
Zdroj fotografie: Pixabay
Pohřeb mazlíčka na zahradě může skončit vysokou pokutou.

Pokud byste výše stanovená pravidla porušili a úřady to odhalily, budete muset zaplatit vysokou pokutu. Její výše se může vyšplhat až do 50 000 Kč, přičemž pokud by se stejného prohřešku dopustila právnická osoba v souvislosti s výkonem podnikatelské činnosti, může to být až 500 000 Kč. Abyste se vyhnuli případným potížím, raději svého mazlíčka nechte pochovat na zvířecím hřbitově nebo se obraťte na zvířecí krematoria.