Králík jako domácí mazlíček: kolik to bude stát | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Kolik měsíčně stojí králík jako domácí mazlíček? Popořadě: Od jeho pořízení, až po pravidelnou péči

Kolik měsíčně stojí králík jako domácí mazlíček? Popořadě: Od jeho pořízení, až po pravidelnou péči

I zdánlivě nenáročný králík vyžaduje určitou péči a investici, aby se mu žilo spokojeně. Mnoho potřeb má přitom stejných jako kterékoliv jiné zvíře.

kralik domaci v kleci
Zdroj fotografie: Depositphotos

Lidé často zapomínají, že zvířata nejsou věci. Kromě toho, že je třeba se o ně pravidelně starat, také něco stojí – a výdaje se nepojí pouze s jejich pořízením. Pořizovací cena se liší pochopitelně podle rasy. To je stejné u psů, koček i králíků. Zatímco obyčejný králík bude poměrně levný, jsou plemena, která při pořízení vyžadují sáhnout opravdu hluboko do peněženky.

Potřebujete klec a další věci

Pokud si pořídíte do domácnosti králíka, určitě se neobejdete bez klece. Jestliže ho budete mít venku, bude stačit obyčejná králíkárna. Kolik taková klec bude stát? Je to opravdu různé. Obyčejná klec vás může stát třeba kolem 500 korun, pokud však budete chtít vybavenější a větší příbytek, může vás vyjít klidně třikrát tolik. Speciální dřevěné klece z masivního dřeva a plexiskla, které mají i kolečka, pak stojí kolem 5 000 korun. Je tedy jen a jen na vás, kolik se rozhodnete do klece investovat.

domaci kralik
Zdroj fotografie: Depositphotos

Myslete však na to, že klec není rozhodně jediná investice. Zatímco klec vám vydrží pravděpodobně po celou dobu života zvířecího mazlíčka, jsou potřeba i další věci. Budete potřebovat jídlo, ale také pamlsky. Kupují se také žvýkací hračky a pochopitelně i podestýlka. Sečteno, podtrženo – pravidelně budete muset shánět seno nebo jinou podestýlku, granule, pamlsky a další potraviny. Králíkům chutná čerstvá zelenina, která pochopitelně není nejlevnější. Počítejte s tím, že za králíka dáte zhruba 900 korun měsíčně, pokud si nebudete vyskakovat.

Myslete také na zdravotní péči

Jestli plánujete kastraci, počítejte s tím, že veterináři zaplatíte několik tisíc korun. Pochopitelně byste měli také absolvovat každoroční prohlídku u veterináře a není od věci si králíka také raději nechat pojistit. Počítejte s tím, že jak bude králík stárnout, může mít zdravotní problémy, například se zuby. Náklady na nemocného králíka se budou pochopitelně značně lišit podle veterináře a podle toho, co konkrétně zvířeti bude.

Nezapomínejte ani na to, že budete muset řešit, kam s ním, až pojedete na dovolenou. Pravděpodobně vás čekají také náklady na úpravu drápků, zubů a péči o srst. A pak tu jsou vedlejší náklady. Čas od času se stane, že králík uteče. Tu ohlodá skříň, támhle koberec. Všechny opravy samozřejmě něco stojí. Myslete na to, že králík se dožívá kolem deseti let. A celé ty roky do něj budete muset investovat. Není to tedy jen o tom najít levného králíka. Stát vás bude mnohem více.

Které zvíře chováte?

Zdroj: TheSprucePets