Křeček už vás nepokouše: Během 5 týdnů z něj dokážete vychovat poslušného domácího mazlíčka

Pokud křeček kouše a bývá agresivní, lze ho to za pár týdnů správným přístupem odnaučit. Jednoduše mu dejte najevo, že se nemusí bát.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Křeček je mazlivý a přítulný společník, v některých situacích se však může stát, že kousne. Je velice ojedinělé, aby byl skutečně agresivní. Obvykle kousne pouze tehdy, když se vyděsí. Jde většinou o jedince, se kterými se moc nemanipuluje, tudíž nejsou na lidi příliš zvyklí a často koušou, jakmile se je pokusíte vzít do rukou. Je však potřeba mít na paměti, že tato zvířátka koušou, protože se bojí, ne proto, že jsou agresivní.

Křeček ocení vaši trpělivost

Při manipulaci s tímto zvířátkem, které kouše, je klíčová trpělivost. Musíte si s ním vybudovat důvěrný vztah, což je postupný a pomalý proces. Pokud máte křečka už nějakou dobu a pořád máte potíže s kousáním, vyzkoušejte následující postup. Je to rovněž skvělý způsob, jak se představit novému domácímu mazlíčkovi, jenž může být zpočátku trochu plachý a zmatený.

Holčička se zbožně dívá na křečka v kleci iZdroj fotografie: Depositphotos

Je potřeba být důsledný a vytrvalý. V některých případech to může být rychlý proces, v jiných může trvat měsíc nebo i déle, než získáte důvěru tohoto tvora. Pokud se váš křeček usadí a reaguje rychleji, než jste očekávali, můžete zkrátit dobu mezi jednotlivými kroky. Pokud se naopak stále bojí, vraťte se k předchozímu kroku a věnujte mu trochu více času.

Jak jej odnaučit kousat

1. týden: Umožněte křečkovi si na vás zvyknout. Večer, kdy je nejaktivnější, zůstaňte nějaký čas v blízkosti klece a mluvte na něj, nebo třeba zpívejte, aby si zvykl na vás, váš pach i hlas. V tuto chvíli se jej nesnažte dotknout. Pokud chcete vyčistit klec, zatlačte křečka do kouta ručníkem nebo otevřenou sklenicí a jemně jej do ní naberte.

2. týden: Nabídněte mu ruku. Zatímco budete sedět u klece, v níž je váš mazlíček , vložte ruku dovnitř. Pohybujte se velmi pomalu. První den ji položte do dveří nebo na vršek klece. Každý den poté zkuste položit ruku o něco dále. Nesnažte se svého křečka dotknout, ale pokud bude zvědavý, nechte jej vás očichat nebo prozkoumat.

3. týden: Nabídněte mu pamlsky. Vyzkoušejte slunečnicová semínka, rozinky i jablka. I když byste měli svého mazlíčka krmit těmito pokrmy pouze s mírou, mohou být skvělými tréninkovými nástroji. Nabídněte svému křečkovi tyto dobroty z holé ruky, kterou jste předtím měli v kleci. Nakonec se pravděpodobně přijde najíst, což vám pomůže získat jeho důvěru.

iZdroj fotografie: Depositphotos

4. týden: Pohlaďte jej. Jakmile si váš křeček pohodlně vezme pamlsky, můžete se začít snažit jej jemně hladit. Pokud to toleruje, můžete přejít k dalšímu kroku, kterým je vyzvednutí mazlíčka z klece. Pokud na tento krok ještě není připraven, dál trpělivě nabízejte pamlsky a mazlení.

5. týden: Vezměte jej do rukou. Pokud váš křeček přijímá pamlsky a dovolí vám se ho dotknout, je čas vyzkoušet zvednutí. Opět na to jděte pomalu. Dobrým způsobem je nalákat křečka na ruce pomocí pamlsků. Pak jej můžete zkusit nabrat oběma rukama. Nedržte jej vysoko nad zemí pro případ, že by se vám pokusil vyskočit.

Jak se s kousáním křečka vypořádáváte vy?

Zdroj: TheSprucePets

Diskuze Vstoupit do diskuze
149 lidí právě čte
Zobrazit další články