Za procházku lesem můžete schytat pokutu 100 000 Kč. Mnoho lidí porušuje zákon, aniž by to věděli

Mnoho lidí se při procházkami přírodou často vystavuje obrovským pokutám. Skutečnost se týká především lesů a chození po zakázaných stezkách.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Češi jsou známí svou zálibou chodit pravidelně do přírody, a to ať už na houby, procházky či stanování pod širým nebem. Mnoho z nich si však často neuvědomuje, že i toto hobby má svá pravidla, která při porušení mohou být dle webu Ekolist potrestána pokutou až do výše 100 000 Kč. Ještě než proto vyrazíte do lesa, raději se dvakrát ujistěte, co smíte a co ne. 

Pozor na porušení ochranných podmínek 

Lidé, kteří chodí rádi do lesa na houby, procházky nebo odpočívat, by si měli dávat pozor především na to, aby neporušili zákaz vstupu mimo značené cesty za hranici národní přírodní rezervace, sběru nepovolených rostlin (povoleno je trhat pouze lesní plody) či odchytu živočichů. Za takový přestupek vám může být udělena pokuta ve výši až 100 000 Kč, což také nařizuje zákon o ochraně životního prostředí č. 114/1992 Sb

Odborníci uvádí, že pokutám se nejčastěji vystavují lidé nechtěně, a to především svou neznalostí ochranných podmínek ZCHÚ a také značení chráněných území. To poznáte vždy podle pruhového značení, tedy dvou červených pruhů nakreslených nad sebou, nejčastěji na stromech či na kůlech rozmístěných po obvodu chráněného území. Skutečnost se kromě přírodních rezervací týká také národních přírodních památek a přírodních památek.

Hřib kovář v mechu iZdroj fotografie: Pixabay
Za porušení ochranných podmínek v českých lesích schytáte mastnou pokutu.

Jde především o zachování české přírody 

Vysoké pokuty vysvětlují úředníci tím, že v mnoha národních parcích po České republice je příroda velmi křehká a při jejím narušení by mohlo dojít k vážnému poničení vegetace různých rostlin. Ještě než tedy příště zavítáte do lesa či přírody obecně, rozhodně si dejte pozor na to, abyste nechodili tam, kam nemáte, a nesnažili se něco zbytečně ničit.

Co si o této pokutě myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Autor článku

Lukáš Jírovec

Zobrazit další články