Kdo chce mít doma televizi, ten se nedoplatí. Z koncesionářského poplatku 135 Kč se rázem stane 10 000 Kč

Poplatky za příjem České televize a Českého rozhlasu se mohou řádně prodražit. Stačí zapomenout na jejich úhradu a okamžitě riskujete pokutu 10 tisíc korun.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Podle dostupných údajů z webu AtMedia sleduje televizi dennodenně těžko uvěřitelných 6,7 milionu Čechů. Televizor poté vlastní každá 9. domácnost. Odborníci se nad její popularitou podivují a poukazují na fakt, že i přes nástup nových médií (mobilních telefonů, počítačů a tabletů), ji lidé využívají každý den déle, než tomu bylo před deseti lety. Zábava ovšem není zadarmo. Kromě elektřiny a programů musíte platit i pravidelné poplatky, jinak riskujete pokutu.

Platit pozdě se nevyplácí

Koncesionářské poplatky za televizi a rozhlas nejsou žádnou novinkou. Jejich prostřednictvím se financují veřejnoprávní média, což má zaručit jejich nestrannost a politickou neutralitu. Nicméně i tak dokáží řadu z vás každý rok překvapit. Byť se jedná (alespoň prozatím) o nízké částky, nevyplatí se je přehlížet. Z poplatku ve výši 1 620 Kč/rok za Českou televizi a 540 Kč/rok za příjem Českého rozhlasu se může během několika měsíců stát pokuta 10 000 Kč.

Rozhodnete-li se pokutu ignorovat, může vám ji Česká televize udělit znovu, jak uvádí na svém webu. Při opakovaném neplacení vás čeká už jen upomínka následovaná cestou k soudu. Nová zkušenost vás vyjde pořádně draho, kromě platby pokut a poplatků uhradíte i úroky z prodlení a náklady na soudní řízení. Poplatek musí platit každý, kdo vlastní televizní přijímač, a to i tehdy, pokud jej využívá pouze na streamovací služby. Platí se totiž za možnost přijímat ČT a ČRo.

Od roku 2025 další zdražení

Ministerstvo kultury nicméně nabylo dojmu, že na provoz veřejnoprávních médií odchází z kapes daňových poplatníků příliš málo financí. „Velkou mediální novelou“ se proto bude snažit přinést ČT až půl miliardy korun a ČRo téměř 170 milionů korun, jak informoval web iDNES. Kromě dalšího zvýšení poplatků – platba za příjem ČT se zvýší ze 135 Kč na 160 Kč/měsíc a poplatek za příjem ČRo se zvýší ze 45 Kč na 55 Kč/měsíc – zahrne do platby i další zařízení.

iZdroj fotografie: Česká televize

Od roku 2025 by tak podle uvažované novely měli platit poplatky i ti z vás, kdo nevlastní televizní přijímač, ale disponují chytrým telefonem, tabletem či počítačem. Podle hrubých odhadů se jedná o 600 tisíc domácností, které v současné chvíli neplatí koncesionářské poplatky. Ministerstvo novelu odůvodňuje zejména mezigenerační solidaritou, kdy podle předpokladů platí veřejnoprávní média starší generace 50+. Mladší generace televizor nevlastní a využívají jiné technologie.

Diskuze Vstoupit do diskuze
137 lidí právě čte
Zobrazit další články