Dům z 19. století rozšířili o moderní část. Výsledek vám vyrazí dech
adbz.cz » Rodinné domy » Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru

Dům z 19. století chtěli rozšířit bez většího zásahu. Architekti úkol splnili, aniž by narušili původní atmosféru

S citem provedená renovace terasovitého domu propojuje interiér s velkou zadní zahradou, přináší více přirozeného světla a vizuálně rozšiřuje vnitřní prostory.

Terasový dům zadní terasa
Zdroj fotografie: S vědomím Lorenzo Zandri

Renovace starších městských domů je mnohdy obtížná. Navíc pokud jde o řadovku, která je stěnami spojená se sousedy. Pokud ale máte šikovného architekta a tým schopných stavitelů, dokážete akci zrealizovat. Projekt Steele’s Road House renovuje a rozšiřuje terasový dům z viktoriánské éry v západním Londýně, otevírá půdorys a přináší více přirozeného světla. Hlavním cílem architektonického studia Neiheiser Argyros bylo propojit dům se zahradou a vizuálně „rozšířit“ vnitřní prostor domu bez nutnosti přidávat další plochu.

Velké prostory díky pevné konstrukci

Vnitřní stěny jsou odstraněny a je zavedeno nové konstrukční ztužení, což umožňuje výrazně zvětšit obytné prostory s nepřetržitými výhledy z přední části domu do zadní části domu. Společné obytné prostory domu jsou uspořádány ve zvýšeném přízemí, se soukromými ložnicemi umístěnými ve sníženém přízemí. Boční přístavby zvětšují půdorys domu a maximalizují jeho funkčnost pro rozrůstající se mladou rodinu.

Na každé úrovni jsou vytvořeny nové venkovní terasy, které přidávají půdu a vizuálně a fyzicky rozšiřují interiéry směrem ven a vytváří také stupňovité vertikální propojení prostoru zahrady. V podobné strategii byl malý původní balkon přeměněn na velkorysou terasu, která také plynule propojuje horní úroveň se zahradou. Hliněná dlažba na zemi a tmavě červené zábradlí posilují fyzickou a vizuální kontinuitu mezi horní terasou, zahradou a spodní terasou.

Terasový dům interiér gauče krb
Zdroj fotografie: S vědomím Lorenzo Zandri

Barvy hrají důležitou roli

Je fascinující, jak může série drobných prostorových úprav vést k vytvoření opticky většího a výrazně světlejšího domova. Přístavba ve sníženém přízemí je vyjádřena v mořeném dřevěném obkladu Accoya, definujícím jasný zlom od viktoriánských detailů výše. Velkorysá nová střešní okna jsou strategicky umístěna tak, aby směrovala světlo hluboko do půdorysu. Zelená střecha na nové zadní terase opticky propojuje zahradu s děním uvnitř domu ve zvýšeném přízemí.

V interiéru došlo k řadě úprav: strategicky byly odstraněny některé stěny, vybourány nové otvory, odstraněny vrstvy omítky a malby a s citem proběhl výběr nových materiálů, aby prostor mohl dýchat a působil otevřeněji. Některé původní prvky domu, jako jsou krby a stropní lišty, jsou zachovány a renovovány. Na jiných místech jsou původní omítkové stěny odstraněny, aby se odhalilo a vyjádřilo podložní cihlové zdivo.

Barva byla použita střídmě a záměrně, aby upozornila na specifické rysy, zdůraznila kontinuitu a označila prahové hodnoty. Vzhledem k tomu, že celková paleta materiálů je neutrální, elementární a syrová, barevné prvky jsou výraznější. Růžová balustráda a růžové rámy dveří vymezují vstupní prostor, tmavě modré skříňky kontrastují s lehkostí kararského mramoru.

Architekt:Neiheiser Argyros
Rok:2022
Lokalita:Londýn
Rozloha:250 m²