Rodina si postavila vzdušný, avšak důmyslně řešený dům | adbz.cz
adbz.cz » Architektura » Netradiční dům nabízí šestičlenné rodině dokonalé pohodlí a soukromí. Řešení interiéru a půdorysu je geniální

Netradiční dům nabízí šestičlenné rodině dokonalé pohodlí a soukromí. Řešení interiéru a půdorysu je geniální

Důmyslně vyřešený dům si nechala postavit mladá rodina se čtyřmi dětmi. Hlavími požadavky byly dostatek soukromí a zároveň harmonie a vzdušnost interiéru.

cekovy pohled na dum
Zdroj fotografie: Se souhlasem Roland Halbe

Řekne-li se dům snů, každý si pod tím představí něco jiného. Někdo preferuje bungalovy, jiný honosné vily. Někdo má rád výrazné barvy a atypické tvary oken, jiný touží po dřevěné chalupě. Ať už máte jakýkoliv vkus, na jednom se pravděpodobně shodnete, a sice na požadavku na dostatek soukromí. Každý dům by měl svému uživateli poskytovat odpovídající míru soukromí a možnost „uniknout“ do svého chráněného prostoru. Tento dům to splňuje dokonale.

Harmonické uspořádání celku navozuje pocit klidu

Dům, který si nechala postavit šestičlenná rodina – manželé se čtyřmi dětmi – je řešený opravdu netradičně. Jeho celkové uspořádání totiž vizuálně představuje jakýsi vír, přičemž centrum domu tvoří čtverec, jenž se do okolní krajiny otevírá prostřednictvím čtyř symetrických teras. V každém rohu čtverce jsou pak dveře do čtyř místností. Ty jsou od centra domu i od teras odděleny stěnami bez oken.

netradicni obyvaci pokoj
Zdroj fotografie: Se souhlasem Roland Halbe
Centrální část domu tvoří obývací pokoj, kuchyň a jídelna

Samostatné místnosti mají každá jedno velké francouzské okno, které poskytuje jedinečný výhled do přilehlé krajiny. Ta je ovšem vskutku působivá, dům stojí v těsném sousedství Tichého oceánu a je obklopen cypřiši a borovicemi. Když majitelé zavřou dveře, získají v těchto čtyřech pokojích absolutní soukromí. V centrální části domu je nicméně soukromí podstatně méně. Jedná se o velký čtvercový prostor, který je inteligentně rozdělen do jednotlivých zón.

vyhled do zahrady
Zdroj fotografie: Se souhlasem Roland Halbe
Přístup na všechny čtyři terasy je zajištěn posuvnými prosklenými stěnami

Přiznaná konstrukce dodává domu na jedinečnosti

Samotná konstrukce domu je vyrobena z vrstveného borovicového dřeva, přičemž majitelé si přáli ponechat ji přiznanou. Po celém obvodu domu je natažený okap, který chrání terasy před stokem dešťové vody ze střechy. Střecha je pak vybavená plechovou střešní krytinou – konkrétně zinkovou. Dům zabírá celkovou plochu o rozloze 163 m2 a nachází se v jihoamerickém státě Chile, ve městě Peumo.

detsky pokoj pro ctyri
Zdroj fotografie: Se souhlasem Roland Halbe
Všechny čtyři pokoje mají francouzské okno a jsou odděleny od zbytku domu, čímž poskytují dostatek soukromí

Majitelé se snažili zachovat dům co nejvíce harmonický, proto využili skryté úložné prostory a vybavení interiéru jen minimem nábytku. Každá ze čtyř hlavních stěn má pak specifické využití, kdy slouží jako šatní a úložné skříně, regály na knihy, prostor pro umístění kuchyňských skříněk nebo krb s komínem.

Dokázali byste si představit, že v takovém domě se svojí rodinou žijete?

Zdroj: Homeworlddesign