Co všechno je třeba udělat při jarním úklidu | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jarní úklid v plném proudu: 7 úkonů, které provádíme 1–2krát ročně a je snadné na ně zapomenout

Jarní úklid v plném proudu: 7 úkonů, které provádíme 1–2krát ročně a je snadné na ně zapomenout

Jarní úklid nebývá příjemný, díky efektivním radám ho ale zvládnete během chvíle. Jen si práci zbytečně nekomplikujte.

jarni uklid okna
Zdroj fotografie: iStock

Možná už jste začali přemýšlet nad tím, co vše je třeba s nástupem jara udělat. Ale když už na to přijde, nechce se vám do toho – a pak se cítíte provinile, že jste to neudělali. Ale dobrou zprávou je, že některé domácí práce lze dělat jen jednou ročně, takže když je uděláte na jaře, nebudete na ně muset po zbytek roku myslet. Které to jsou?

Záclony a závěsy

I když visí svisle, záclony a závěsy stále přitahují polétavý prach a molekuly zápachu, takže byste je na jaře měli rozhodně vyčistit. Závěsy v prostorách pro přípravu jídla mohou na sobě mít mastné zbytky a koupelnové závěsy často zachycují kapky laku na vlasy a jiné kosmetiky. Také to znamená, že je vhodná doba na setření prachu z tyčí. Pokud jsou závěsy pouze zaprášeny, bude stačit, když je vložíte do sušičky.

Venkovní nábytek

Jelikož začíná jaro, znamená to, že už bude teplo i na obědy venku. K tomu vám určitě dobře poslouží váš venkovní nábytek, který je ale třeba před tím, než ho dáte na zahradu, vyčistit. Ratanové, plastové a dřevěné rámy lze čistit otřením roztokem dvou lžiček tekutého mycího prostředku na nádobí a dvou šálků teplé vody. Vyberte si nějaký slunečný den a nábytek rychle uschne.

zahradni nabytek
Zdroj fotografie: Depositphotos

Koberce a čalouněný nábytek

Pokud máte domácího mazlíčka, moc dobře víte, že na koberci a čalouněném nábytku zůstává jeho srst. A kdy je vhodnější doba na vyčištění koberců než právě na začátku jara? Pokud máte doma přístroj, který je určený právě na jejich čištění, máte o starost méně. Každopádně si tento přístroj můžete pronajmout, nebo pozvat k vám domů profesionála. Ale myslete na to, že vám to nejspíše zabere celý den.

Matrace je také třeba čistit

Na matracích ležíte každý den několik hodin, takže je třeba ji alespoň jednou ročně vyčistit. Samozřejmě že na matraci máte prostěradlo, ale matrace shromažďuje prach, roztoče a tělesné nečistoty. Zkontrolujte, zda na ní nejsou nějaké skvrny, a na místě je ošetřete roztokem jemného mycího prostředku na nádobí a vody. A možná je dobrý nápad matraci otočit na druhou stranu, aby se opotřebovávala rovnoměrně.

Spíž a kuchyňské zásuvky

Otevřete všechny kuchyňské skříňky a spíž a vyndejte z nich všechny potraviny a věci, které tam máte. Podívejte se na každou položku, než ji vrátíte zpět, protože některé už mohou být prošlé. Zahoďte vše, co vypadá podezřele a je zastaralé. A nakonec si udělejte soupis potřeb, které potřebujete, a doplňte zásoby.

Garáž, sklep a půda

Opravdu nikdo neočekává, že ve vaší garáži, ve sklepě a na půdě bude čisto a uklizeno. Ale alespoň jednou ročně byste tam měli udělat pořádek. Stačí, když utřete prach, zametete pavučiny a zkontrolujete vlhkost nebo problémy s hmyzem. Je také třeba vyhodit všechny rozbité věci, které jste během předchozího roku nevyužili.

par uklizi garaz
Zdroj fotografie: Depositphotos

Skříň na prádlo

Stačí jednou za rok vyklidit skříň na prádlo a důkladně ji vyčistit. Udělejte si dostatek času na utření prachu. Každý kus vašeho prádla pořádně zkontrolujte a to, které už určitě nebudete používat, vyhoďte. Možná budete muset nějaké prádlo vyprat, ale to už je to poslední. Uspořádejte police podle typu prádla nebo podle sezónních položek.

Jak vypadá váš jarní úklid?

Zdroj: TheSpruce