Jak si vybudovat kvalitní jezírko na zahradě | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Stavba zahradního jezírka ve 3 jednoduchých krocích. Koupit je potřeba jen kvalitní fólii

Stavba zahradního jezírka ve 3 jednoduchých krocích. Koupit je potřeba jen kvalitní fólii

Dříve byly oblíbené zejména bazény, dnes se mnohem větší oblibě těší zahradní koupací jezírka a rybníky plné barevných ryb.

jezirko voda kameny
Zdroj fotografie: Depositphotos

Rybník si na svém pozemku může vybudovat opravdu každý. Stačí mít správný nápad, jak vybudovat opravdu kvalitní vodní nádrž, která vás přežije nebo vydrží alespoň několik dlouhých let. Zjistěte, co všechno je tedy nutné pořídit předtím, než se rozhodnete vybudovat na své zahradě novou vodní plochu. Připravte se na tvrdou práci, která však bude odměněna oázou klidu, která následně vznikne.

Připravte vše potřebné

Nezbytně nutné je pořídit si speciální fólii na vodní plochy, písek nebo kamínky a také kameny, které budou tvořit skály. Dále budete určitě potřebovat fondánové čerpadlo, cihly, zahradní hadici, dřevěné prkno, lopatu a stěrku. Hodit se bude také cement a vědro na vodu. Prvním krokem je pochopitelně vykopání velké jámy. Otvor v zemi by měl být hluboký alespoň půl metru. Tato hloubka je dobrá z toho důvodu, že v létě nedojde k přehřívání vody a v zimě nezamrzne. Jestliže však žijete na horách, kde je chladněji, je lepší vyhloubit díru hlubokou téměř metr.

krasne jezirko na zahrade
Zdroj fotografie: Depositphotos

Rozhodněte se také, jak dlouhé a jak široké jezírko nebo rybníček bude. A také zvolte tvar, který se vám bude líbit. Dejte si dobrý pozor, abyste kopáním nezničili vytyčený tvar vašeho jezírka. Pochopitelně čím jednodušší a pravidelnější tvar zvolíte, tím bude kopání jednodušší. Nyní můžete jít na bod číslo dvě. Položte fólii. Právě na fólii záleží nejvíce. Měla by být opravdu pevná a odolná, aby se vám neproděravěla. Speciální a kvalitní jezírková fólie je výhodnou investicí.

Nalijte do jezírka vodu

Mějte na paměti, že pod fólií musí být hladký povrch bez ostrých kamenů. A nenechávejte holou fólii vystavenou slunečním paprskům. Pokud kus fólie vyčnívá nad vodu, zakryjte ji ideálně rostlinami nebo kačírkem či dekoracemi. Na okraj můžete použít cihly a vinylovou lepicí pásku. Pak už nezbývá než naplnit jezírko vodou. Vodu nechte natéct pět centimetrů pod okraj. Pokud je po napuštění vše v pořádku a fólie sedí tak, jak má, je skoro hotovo.

jezirko mostek lavka
Zdroj fotografie: Depositphotos

Nyní pochopitelně musíte umístit ještě kameny. Můžete vytvořit skály z větších kamenů nebo jen naaranžovat menší kusy kamenů. Teď ještě zasaďte rostliny, které chcete, aby v jezírku rostly a vyhlídněte si ryby. Ty však do jezírka dejte ideálně tak dva dny po napuštění. Nejprve je třeba zjistit, zda je vše opravdu v pořádku a voda by měla také odstát. Poté už si můžete jen užívat klidu, případně vzhled vašeho jezírka vylepšovat.

Jaký druh ryb do jezírka se vám líbí?

Zdroj: Lighttheminds