Spousta hospodyněk chybuje: Dvířka pračky by se po doprání měla zavřít, ne naopak

Této chyby se dopouští až 90 % lidí, aniž by si uvědomovali, že tím riskují životnost pračky. Zjistěte, jak je to ve skutečnosti s jejími dvířky a co dělat po vyprání prádla.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Pračka patří mezi nejpoužívanější domácí spotřebiče, bez kterých se téměř žádná domácnost neobejde. Jak dlouho vám bude poctivě sloužit, ovlivní především míra péče, jakou jí budete pravidelně dopřávat. Správnou údržbou, pravidelným čištěním a používáním vhodných pracích prostředků zajistíte, že bude fungovat ještě několik dalších let po záruce. Naopak tato chyba může její životnost razantně zkrátit.

Jak pečovat o pračku

Aby vám tento spotřebič vydržel v co nejlepším stavu opravdu dlouhá léta, zaměřte se především na jeho pravidelné čištění. Mezi důležité prvky, na které se vyplatí vyhradit si nějaký čas, patří zejména zásobník na prací prášek a aviváž, těsnění bubnu pračky a její odtok. V těchto místech je největší riziko vzniku plísní a zadržování velkého množství bakterií, což ve výsledku způsobuje velmi nepříjemné problémy.

Pozor na vodní kámen a zápach

Dalším faktorem, který byste si měli ohlídat, je vznik vodního kamene. Voda ve vodovodním řádu je často tvrdá, i když intenzita tvrdosti se v různých regionech liší. Usazování vodního kamene vytváří na některých součástkách povlak, který znemožňuje vodě i nečistotám volně odtékat. Příliš silná vrstva vodního kamene zcela zabrání pračce fungovat.

praní prádla v pračce iZdroj fotografie: Pexels

Mezi hlavní indikátory toho, že pračka přestává sloužit tak dobře, jako když byla nová, se řadí zápach linoucí se z bubnu, odtoku nebo dávkovače na prací prostředky. Teto problém však lze snadno vyřešit a zápachu se zbavit. Mnohem horší situace nastává, když na svém oblečení po vyprání najdete stopy vodního kamene, pracího prášku nebo se původní skvrny během pracího procesu vůbec nevyčistí.

Jak je to s dvířky pračky

Většina lidí nechává dvířka pračky mimo dobu praní neustále otevřená. Snaží se tak předejít vzniku zápachu a plísní uvnitř bubnu nebo na těsnění kolem dvířek. Ve skutečnosti jsou dvířka vystavena daleko většímu riziku, a to prověšení. Pokud jsou totiž většinu času otevřená, vyvíjí nepřetržitý tlak na panty, které mohou časem povolit. V důsledku toho zámek během pracího procesu nedokáže dvířka zcela přitáhnout a může dojít k jejich protékání.

Aviváž je zlo: Vyhněte se častým chybám a pračka vám vydrží o desítky let déle. Opravář prozradil, na co si dát pozor

Jak zabránit vzniku zápachu

Abyste se vyhnuli nepříjemnému zápachu linoucímu se z vaší pračky, věnujte raději pozornost pravidelnému čištění jednotlivých částí. Po každém praní byste měli dávkovač, odtokový filtr i buben s těsněním důkladně vyčistit a dezinfikovat. K tomu nemusíte nutně kupovat speciální čisticí prostředky, ale pomohou vám i jedlá soda nebo ocet z vaší domácnosti, které nepříjemný zápach pohltí a neutralizují.

Jaká pravidla v péči o pračku dodržujete vy?

Zdroj: Bhg
Diskuze Vstoupit do diskuze
122 lidí právě čte
Zobrazit další články