Podvodníci už si neškrtnou: K odlišení pravého zlata od padělku stačí magnet či voda s nití
Nechat se ošálit fígly nepoctivých prodejců drahých kovů je mnohem snazší, než byste čekali. Solidní obchodník nabídne provedení testu pravosti přímo před vašima očima.
Obsah
V nejistých ekonomických dobách je zlato jednou z nejbezpečnějších investic vůbec. Drží hodnotu peněz a působí protiinflačně. Právě proto se o něj drobní investoři více zajímají. S rostoucí poptávkou se zvyšuje i počet padělků a napodobenin tohoto drahého kovu. Vyplatí se být obzvlášť obezřetný, jakmile se na trhu objeví zlato za výhodnou cenu. Pokud ho totiž někdo nabízí pod cenou, která je na trhu obvyklá, s velkou pravděpodobností o zlato nepůjde.
Nejkomfortnější je test s magnetem
Přestože podvodníci stále zdokonalují své pasti na naivní klienty, nenaletět jim není tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát. Nejčastějším fíglem bezohledných prodejců je, že za zlato vydávají pozlacené stříbro, duté zlaté šperky zase plní jiným kovem, třeba wolframem, aby zvýšili jejich hmotnost, a tím i cenu. K tomu, abyste odhalili nepravé zlato, není třeba žádných specifických věcí. Vystačíte si s magnetem nebo vodou či nití.
Patrně nejjednodušší metodou, kterou můžete odhalit padělek přímo v obchodě, je využití magnetu. Zlato je totiž diamagnetické a vnější magnetické pole jej odpuzuje. Stačí, když vezmete silný magnet a zjistíte, zda šperk přitahuje. Pokud se k němu snadno přilepí, znamená to, že o zlato rozhodně nejde. Běžný školní magnet není zcela spolehlivý, ideální je použít na test magnet neodymový. Ten se dá běžně koupit a je cenově dostupný.
Stačí sklenice s vodou, nit a váha
Zlato patří mezi deset nejtěžších kovů. S ověřením pravosti vám také mohou pomoci znalosti starořeckého vědce Archiméda, který položil základy hydrostatiky. Ostatně možná si ze školy pamatujete jeho zákon o tělese ponořeném do kapaliny. K hydrostatickému vážení potenciálně rizikového šperku budete potřebovat jen váhu, sklenici s vodou a nit nebo provázek. Postup je jednoduchý a možná vám to bude připadat i jako zajímavá zábava.
Nejdřív je třeba zvážit zlatý šperk a jeho hmotnost si poznamenat na papír. Pak vezmete sklenici s vodou, položíte ji na váhu a výsledek vynulujete. Následně do sklenice spustíte šperk na niti tak, aby se nedotýkal dna ani okrajů sklenice. Mrkněte na to, co ukazuje váha, a hmotnost si opět poznamenejte. Jednoduchým výpočtem, při kterém vydělíte skutečnou hmotnost předmětu jeho hmotností ve vodě, získáte odpověď na to, zda šperk je skutečně zlatý.
Hustota zlata je jasný důkaz
Posledním krokem hydrostatického testu je srovnání vašeho výsledku s údaji v tabulce koeficientů hustoty kovů. Díky tomu snadno zjistíte, z jakého kovu váš šperk ve skutečnosti je.
- 8,90 – nikl;
- 8,96 – měď;
- 7,85 – ocel;
- 10,50 – stříbro;
- 11,34 – olovo;
- 12,02 – palladium;
- 11,88–18,96 – slitiny zlata, stříbra a mědi v různém poměru;
- 19,3 – zlato o ryzosti 999,9.
Odhalit padělek můžete také chemickou cestou. Pravé zlato můžete bez obav z poškození otestovat kyselinou dusičnou, která se dá koupit v drogerii nebo zahradnictví. Malé množství kyseliny naneste na šperk a chvilku vyčkejte na chemickou reakci. V místě aplikace kyseliny se na falešném zlatě objeví zelené zbarvení a na pozlaceném stříbře zase mléčná barva. Pravé zlato poznáte tak, že k žádné chemické reakci s kyselinou dusičnou nedojde.
Seriózní obchodník test udělá před vámi
Navzdory tomu, že díky těmto třem metodám můžete mít pocit, že si u vás podvodní prodejci ani neškrtnou, je dobré být ve střehu. Každý solidní obchodník by vám měl nabídnout možnost ověření pravosti zlata přímo ve své provozovně, na certifikovaných zařízeních a přímo před vašima očima. I proto se vyplatí drahé zlato nakupovat v kamenných obchodech. Na burzách nebo v zastavárnách se budete muset spolehnout jen na svůj důvtip a na magnet.