Myš ani potkan nepřekročí práh vašeho domu: Pomůže tato rostlina
adbz.cz » Hobby » Jak se v listopadu 2023 vyhnout myším a potkanům? Zasazením máty, levandule a dalších rostlin se dá nezvaným hostům předejít

Jak se v listopadu 2023 vyhnout myším a potkanům? Zasazením máty, levandule a dalších rostlin se dá nezvaným hostům předejít

Řekněte STOP myším a potkanům, kteří se u vás chtějí na zimu zabydlet. Použijte k tomu přírodní produkty, které jim nevoní.

Myš na cestě
Zdroj fotografie: Pxhere

Podzimní období je čas, kdy hmyz, ale i drobní živočichové hledají úkryt na zimu. Nezřídka se tedy stává, že necháte trochu pootevřené dveře, abyste vyvětrali, a cizí návštěvník nenápadně využije situace. U mě doma takto každý podzim objevím alespoň 2 žáby, které opět vynesu ven. To samé platí i u myší, které hledají nejen teplo, ale i zdroj potravy.

Jak zjistíte, že máte doma myš

Přítomnost myši v domácnosti poznáte poměrně snadno, i pokud ji přímo nespatříte, a to podle nočního randálu, a hlavně exkrementů s charakteristickým zápachem, které po sobě zanechávají. Paní Jana L. ze Stříbra nám do redakce napsala: „Bydlím v rodinném domě, a tak jsem na zvířectvo zvyklá. Podle hovínek nám bylo jasné, že je v domě myš, nemohli jsme ji ale najít. Až po 2 týdnech se ukázalo, že nám myška dělá neplechu na izolaci vestavěné myčky.“

Nejúčinnějším řešením jejich eliminace je nastražení klasických pastiček s návnadou. Jak jsme psali na Adbz, můžete použít i past ve formě limonády či naftalenu. K dostání jsou běžně také jedy, které ale v domácnosti mít úplně nechcete, případně plašiče myší, které vydávají velmi specifický tón v takové frekvenci, který člověk neslyší, ale myši spolehlivě odradí.

Myši a potkani způsobují škody

Hlodavci dokáží způsobit nemalé škody, pokud dostanou příležitost zůstat v domácnosti delší dobu. Potkani navíc mohou být v případě, že cítí ohrožení, i velmi agresivní. Překousané kabely a trubky, ohlodané potraviny a knihy. Podle webu Orkin ale přenáší také velmi nebezpečné choroby, jako je leptospiróza, salmonelóza či tularemie. Jak se jich zbavit přírodní cestou?

Vysaďte aromatické keře

Abyste hlodavcům postavili přirozenou bariéru, přes kterou jen tak nepřejdou, vysaďte si kolem domu aromatické byliny, jejichž pronikavá vůně bude pro vás příjemná, nicméně na myši a potkany funguje přesně opačným způsobem. Výborná je levandule, máta, ale také šanta kočičí či aksamitník. Vysazením afrikánů si také zajistíte ochranu před mšicemi či mandelinkami, jak jsme na Adbz již informovali.

Aksamitník
Zdroj fotografie: Pxhere
Vysázení těch správných rostlin v záhoně hlodavce zažene

Esenciální oleje

V domácnosti je pak mnohem jednodušší použít esenciální oleje, které svou pronikavou vůní rovněž myši, potkany a další hlodavce odeženou. Navíc si domácnost krásně provoníte. Jak říká web PestPointers, nejlepší je použít kvalitní levandulový olej. Myši mají velmi citlivý čich, který používají při hledání potravy. Silná vůně levandule jim toto snažení překazí. Olej aplikujte v místech jejich častého či potenciálního výskytu.

Levandulový olej
Zdroj fotografie: Piqsels
Silné aroma levandulového oleje myši a potkany odradí

Několik kapek můžete aplikovat kolem dveří či vstupu do sklepa, pokud je propojen s bytovou jednotkou. Použít ale můžete i levandulový olej ve spreji, případně sáčky naplněné sušenou levandulí.