Profesionální čištění šperků zvládnete i doma v obýváku. Pro stříbro, zlato, ocel a perly však platí jiná pravidla

Se šperky, které ztratily svůj původní půvab, nemusíte ihned vyrážet ke klenotníkovi. S několika účinnými postupy dokážete jejich lesk obnovit i doma.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Unsplash
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Pixabay
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Freepik
i Zdroj fotografie: Depositphotos
i Zdroj fotografie: Pxhere
i Zdroj fotografie: Pixabay
Dalších 6 fotografií
Dalších 6 fotografií
                   

Zlaté a stříbrné šperky jsou stále velmi oblíbené. Sice jim v posledních letech konkuruje obsáhlá nabídka nejrůznější bižuterie, ale ve své šperkovnici má snad každá žena minimálně jeden kousek z drahého kovu. Nejčastěji se jedná o náušnice a prsteny. Není tajemstvím, že postupem času tyto šperky ztrácí svůj prvotní půvab a lesk. Ovšem nemusíte smutnit, původní vzhled šperků z drahých kovů snadno obnovíte sami doma.

Jaké šperky můžete doma opět rozzářit?

Pro domácí čištění jsou nejvhodnější šperky z drahých kovů, jako je stříbro a zlato. V ideálních případech by tyto náušnice, náhrdelníky, prsteny či náramky neměly mít zasazené kamínky nebo perly. Čištění šperků, které jsou dekorované ještě nějakou další ozdobou, je totiž mnohem náročnější – musíte se vyhnout poškrábání či narušení povrchu kamínků i perel. Navíc například perly snesou čištění pouze měkkým hadříkem namočeným ve vodě, nebo v jarové vodě.

Nikdy byste perly neměli čistit ničím jiným, v opačném případě je totiž můžete zničit. To stejné platí v případě kamínků zasazených do drahých kovů. Ty je nejlepší udržovat čisté a zářivé pouze za použití jemného hadříku namočeného v jarové vodě. Určitě byste se měli vyhnout abrazivním prostředkům (například zubní pastě), které by jejich povrch mohly poškrábat. Pokud tedy vlastníte šperky, které jsou něčím osazené, je lepší nechat je vyčistit klenotníkem (takové šperky čistí ultrazvukem).

Způsoby efektivního domácího čištění

Chcete-li přeci jen vyčistit svůj oblíbený prsten, který je osazený kamínkem, vyhněte se kyselým a zásaditým látkám. To vylučuje metody čištění octem, pivem nebo citronem. Perly ani kameny byste rovněž neměli čistit za využití soli a alobalu (během čištění probíhá elektrochemická reakce, která může kameny i perly poškodit). Nicméně pravděpodobně nejefektivnější metodou čištění je ta s využitím právě alobalu a jedlé sody, potažmo prášku do pečiva.

Postup je opravdu jednoduchý a prostředky, které k němu potřebujete, máte téměř vždy doma. Do nekovové misky nalijte horkou vodu (měla by mít asi 80 °C) a v ní rozmíchejte polévkovou lžíci jedlé sody, nebo prášku do pečiva. Do vzniklého roztoku ponořte šperky, které chcete vyčistit. Pravidelně je obracejte a po 1 – 3 minutách je vyndejte. Následně je osušte měkkým hadříkem. Jinými metodami jsou čištění pomocí coca-coly (avšak postup není moc efektní), nebo za využití prostředku na mytí nádobí.

Prostředek na mytí nádobí rozmíchejte v teplé vodě, do níž namočte kousek měkkého hadříku. Namočenou textilií následně zašlý šperk otírejte do té doby, než bude opět zářivě čistý. Tato metoda je velmi šetrná a hodí se i pro šperky osazené kameny či perlami. Pokud na šperku objevíte silnější vrstvu koroze (zčernání), můžete k jejímu odstranění využít zubní kartáček. Ovšem vždy byste měli používat ten s jemnými štětinami a při každém čištění být opatrní, abyste se vyhnuli poškrábání šperku.

Jakým způsobem nejraději čistíte své šperky vy?

Zdroj: TheSpruce

Galerie

Dalších 6 fotografií
Dalších 6 fotografií
Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články