I z nejmenšího pokoje můžete vytvořit prostorný ráj | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Způsoby, jak opticky zvětšit místnost: I z toho nejmenšího pokoje v paneláku můžete udělat prostorný ráj

Způsoby, jak opticky zvětšit místnost: I z toho nejmenšího pokoje v paneláku můžete udělat prostorný ráj

Navzdory boomu na realitním trhu s rodinnými domky bydlí většina lidí v bytech, které mají poměrně malé místnosti. I z těch se ale dá vytvořit pocitově prostorný pokoj.

maly pokoj loznice
Zdroj fotografie: iStock

Prostřednictvím optických klamů a hry světel a stínů lze z malého pokoje o rozloze 15 metrů čtverečních udělat příjemný prostor pro bydlení. A to není řeč pouze o místnostech, které mají vysoké stropy a velká okna, kde to jde zrealizovat mnohem snadněji. S trochou důvtipu pocitově zvětšíte malou místnost i v klasických malých panelákových pokojích.

Řešte místnost jako celek

Do hry musí vstoupit celkový pohled na místnost a vynalézavost majitele. A také nepsaná pravidla, kam se hodí malé a velké vzory, kam pruhy nebo kostky, zrcadla, skla, tmavé barvy a podobně. Důležitá je samozřejmě funkčnost a praktičnost, takže nesmí chybět ani dostatek úložných prostor. V malých pokojích dejte pozor na police a dekorace, kterých nemůže být hodně.

podlaha
Zdroj fotografie: Depositphotos

Začneme doslova od podlahy. V dlouhých a úzkých místnostech je základním principem optického klamu nepokládat podlahu tak, aby vzor kopíroval geometrii místnosti. Jednoduše řečeno – třeba v případě klasické plovoucí krytiny, která imituje dřevěnou podlahu, by jednotlivé pruhy měly směřovat vodorovně. Je to sice trochu složitější a časově náročnější práce, ale pokoj bude vypadat širší a prostornější.

Jedno světlo na stropě nestačí

Při pocitovém zvětšování malého pokoje v prostornou místnost je zásadní i osvětlení. Přestože se může zdát, že do malé místnosti stačí jedno světlo, je to omyl. Čím víc světla v pokoji je, tím se zdá prostornější. Takže je dobré mít vedle hlavního světla na stropě ještě nějaké další zdroje světla. Není ale nutné osvětlovat celou délku místnosti. Stačí třeba do některých zákoutí umístit lampu.

loznice zrcadlo
Zdroj fotografie: Depositphotos

Aby místnost působila prostorně, je dobré vyhnout se nábytku bez nožiček, který stojí přímo na podlaze. Přirozeně totiž místnost ještě více zmenšuje. Ale i u nábytku s nožičkami dejte pozor na jejich tvar. Neměly by vyčnívat přes samotný kus nábytku. Některé kusy mohou být opatřené i zrcadlem, což je nejefektivnější pomocník k optickému zvětšení pokoje. Může však být i samostatným doplňkem.

Nábytek by měl ladit s výmalbou

Obecně platí, že by se v malých pokojích nemělo výrazně experimentovat s barvami. Při výběru nábytku je tedy dobré mít na paměti, že by měl být v podobném odstínu jako mají stěny. Pokud jsou stěny světlé, měl by být světlý i nábytek. Dalším trikem, jak opticky zvětšit pokoj, je vymalovat stěny kontrastními barvami. Jednu stěnu tmavší barvou a druhou světlejší. Místnost pak bude vypadat prostorněji.

Jaké triky ke zvětšení pokoje používáte?

Zdroj: TheSpruce