Jaký bude vývoj trhu hypoték a realit v roce 2024 - adbz.cz
adbz.cz » PR články » Jaký bude vývoj trhu hypoték a realit v roce 2024

Jaký bude vývoj trhu hypoték a realit v roce 2024

Rok 2023 byl charakteristický tím, že se hypoteční sazby držely vysoko, což vedlo k tomu, že zájem Čechů o hypotéky poněkud ochladl. Kromě vysokých úrokových sazeb za tím stály i vysoké ceny nemovitostí a obavy z přetrvávající inflace. Bude tento vývoj pokračovat i v roce 2024, nebo se situace změní?

flat lay real estate concept 1 1
Zdroj fotografie: Adobestock

Celkový objem hypotéky byl v roce 2023 nízký

V covidové době všichni očekávali, že se zájem o hypotéky razantně sníží, pravda ale byla taková, že kvůli restrikcím lidé vlastní bydlení, zejména chaty a chalupy poptávali. Hypoteční trh v letech 2020 a 2021 dosahoval rekordů, pak přišel strmý pád. V roce 2023 se to projevilo naplno, hned na začátku roku byl zájem o hypotéky nejnižší.

Důvod? Úrokové sazby byly tak vysoko, že všichni vyčkávali, až dojde k poklesu. Ten ale nenastal a Češi se s tím museli smířit. Někteří pořízení vlastního bydlení odsunuli na příznivější dobu, celkový objem hypoték za rok 2023 tak byl nejnižší za poslední 3 roky.

Zajímá vás, jak se vyvíjejí úrokové sazby? Česká ekonomika se v roce 2023 pohybovala na hraně recese, inflace byla vysoká a dvoutýdenní repo sazba se po celý rok držela na úrovni 7 %, což je nejvyšší hodnota od roku 1999. Lidé se snažili na všem šetřit, snižovali výdaje na energie i potraviny, hledali levnější pojištění nemovitosti a další pojištění.

Na podzim 2023 se začalo svítat na lepší časy

Opatrný optimismus si mohly banky dovolit na podzim roku 2023, kdy začalo pomalu docházet ke stabilizaci trhu a měsíce říjen a listopad byly z hlediska objemu sjednaných hypoték těmi nejúspěšnějšími.

Co můžeme očekávat na hypotečním trhu v roce 2024?

Asi všichni si od roku 2024 slibovali a slibují, že dojde k oživení zájmu o nemovitosti, úrokové sazby hypoték budou pozvolna klesat a ustoupit by mohla i inflace. Je to jen pouhý sen, nebo možná realita?

Pro vývoj na hypotečním trhu bude i nadále zásadním faktorem vývoj inflace, která by podle odborníků měla během následujících měsíců ustupovat. Pokud pak ČNB sníží základní úrokové sazby, banky získají prostor pro zlevňování hypoték, díky tomu pak dojde k oživení zájmu o nemovitosti. Lidé zase začnou žádat nejen o krátkodobé půjčky, ale i o hypoteční úvěry.

Víte, že podle prognózy ČNB nás v roce 2024 čeká zásadní obrat? Celková roční inflace by měla dosáhnout hodnoty 2,6 %, což je velmi blízko inflačnímu cíli, kterým jsou 2 %.

graph house is rising has blue arrow 1
Zdroj fotografie: Adobestock
Banky už začaly úrokové sazby snižovat

Dobrou zprávou je, že banky už úrokové sazby pomalu snižují, a to pro širokou škálu hypotečních a úvěrových produktů. Mezi banky a spořitelny, které snížení už oznámily, patří ČSOB, ČS, SSČS, MMB a RSTS.

Hypotečnímu trhu pomůže i zrušení limitů DTI a DSTI

Za sníženým objemem sjednaných hypoték v minulosti stály i limity DTI a DSTI, kvůli kterým někteří na hypotéku na vlastní bydlení nedosáhli. ČNB s jejich pomocí zajišťovala, aby hypotéku nedostaly osoby, které by s jejich splácením mohly mít problém.

Limit DSTI, který je procentním vyjádřením podílu ročních průměrných výdajů žadatele o úvěr vyplývajících z jeho celkového zadlužení, byl ale od 1. července 2023 zrušen, DTI (limit maximální výše dluhu vůči ročnímu příjmu žadatele) následuje od ledna 2024. Nadále tak banky budou posuzovat jen LTV, tedy maximální poměr výšky hypotéky vůči hodnotě zastavené nemovitosti.

Víte, že kromě limitů ovlivňuje poptávku i růst průměrné mzdy? Zatímco cena nemovitostí se podle České bankovní asociace zvedla od roku 2019 o 60 %, mzdy a HDP jen o 20 %.

Vzroste zájem o hypotéky?

Podle prognóz hypotečních specialistů ano. Podle jejich odhadu si v roce 2024 Češi sjednají hypotéky za zhruba 160 milionů korun, což sice oproti roku 2023 není žádný extra rozdíl, přesto to lze označit za úspěch. Úzce s tím souvisí i to, že se očekává, že v první polovině roku budou ceny bytů a domů v centrech krajských měst buď stagnovat, nebo lehce růst. To se ale týká jen nízkoenergetických nebo nových staveb, u starších nemovitostí před rekonstrukcí či nemovitostí s právními vadami budou spíš klesat.

Počítat musíte i s vyšším pojistným

Další změnou, kterou na hypoteční trh rok 2024 přináší, je vyšší cena za pojištění domácnosti i nemovitosti. Důvodem je vysoká inflace, která se propsala i do cen pojištění, protože rostou nejen náklady pojišťoven, ale i cena stavebních prací a materiálu.