Znáte pravý význam vánočních tradic? Vánoční hvězdu i jmelí má doma každý, málokdo však ví proč

Vánoční tradice si s sebou do dospělosti nosíme z dětství a postupně si také tvoříme i vlastní. Velká historie ale stojí i za těmi úplně nejstaršími tradicemi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vánoční atmosféra se dostane do domovů každého z nás i přesto, že si letos nevychutnáme lahodný punč na tradičních vánočních trzích. S příchodem prvního adventu se nám v oknech rozsvítí různými barvami zářící hvězdy a každý rok pečlivě vybíráme, v jaké kombinaci budeme mít doma letošní vánoční stromeček. Znáte ale příběh za jednotlivými vánočními symboly?

Vánoční symboly s příběhem

V dnešní době už všichni víme, že mezi tradiční vánoční barvy patří zelená, červená a zlatá. Na štědrý večer obdarováváme své blízké, zapalujeme svíčky a na vrcholek vánočního stromečku dává hlava rodiny vánoční hvězdu. Před příchodem svátků jsme se jako malí s tátou vykrádali za město s pilkou, abychom si ukořistili jmelí, pod kterým se pak rodiče mohli po štědrovečerní večeři slavnostně políbit. Odkud ale pocházejí všechny naše tradice?

iZdroj fotografie: Pexels

Vánoční hvězda a její historie

S Vánoci máme všichni neodmyslitelně spjatý symbol hvězdy. Ten se poprvé objevil v druhé kapitole Matoušova evangelia. V něm se tři mudrcové ptají krále Heroda: „Kde je ten právě narozený král Židů? Viděli jsme na východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit.“ Vydávají se poté na cestu, ve které jim udává směr právě hvězda, která je vede směrem k jesličkám, ve kterých leží zrovna narozený Ježíš. Hvězda tedy doposud zůstává znamením naděje.

iZdroj fotografie: Pexels

Zazvonění zvonečku jako zavolání ke stromečku

Tento symbol můžeme opět najít v bibli. Zvony máme koneckonců ve všech kapličkách, kostelech či katedrálách. Zazvonění zvonečku u nás symbolizuje příchod Ježíška, který všem hodným dětem přinesl pod stromeček dárečky. Má ale i jiný skrytý význam. Tím největším dárkem je nám totiž láska a rodina, se kterou tyto sváteční chvíle můžeme trávit. To si máme uvědomit právě po zazvonění zvonečku.

Vnímání andělů je po leta stejné

Na českém vánočním stromečku nesměl nikdy chybět andílek. Ať už to byla tradiční vyfukovaná skleněná poděděná ozdobička po babičce, nebo ta vystřižená z papíru. Andělé byli odedávna vnímání jako poslové mezi světem lidí a nebem. Jsou proto zobrazováni v bílém oděvu s křídly.

iZdroj fotografie: Pexels

Líbání pod jmelím

Byť se jedná o parazitickou rostlinu, je v našich končinách velmi oblíbená. Člověk si ji může ukořistit při troše štěstí buď sám za městem, a nebo je k dostání ve vánočních stáncích ve všech různých barvách. Věří se, že druidové používali jmelí jako všelék. Dále také, že pomáhal s plodností. Jistě i proto se pod ním i dodnes zamilované páry líbají. Mělo by jim to totiž v životě přinést štěstí.

Barvy vánoc

Červená barva by měla symbolicky připodobňovat krev Ježíše, který na kříži zemřel za naše hříchy. Zlatá byla dříve symbolem trvanlivosti. Daň králům se tehdy totiž odváděla ve zlatě. Ježíšek po svém narození dostal od jednoho z mudrců zlatý dar, který měl být odkazem na to, že považuje Ježíše za nového krále. Zelená barva zase symbolizuje život a věčné světlo. Podle tradice Římané zdobili své domy na Nový rok zelenými jehličnatými větvemi.

iZdroj fotografie: Pexels

Třpytivé nitě neboli pozlátko a vánoční pavouk

Spousta z nás do vánoční výzdoby zařadila i tzv. pozlátko, neboli třpytivé nitě, které jsou k dostání v obchodních domech. Dle původního příběhu jedna zbožná žena uklidila před slavnostní večeří celý dům. Pavouci byli ale zvědaví na vánoční stromeček a chtěli se na něj podívat. Celý jej ale opředli pavučinou, takže aby byla oceněna práce ženy, pavučina se změnila v pozlátko a celý stromeček se rozzářil. Někteří na stromeček kromě běžných ozdob dávají na památku také právě ozdůbku pavouka.

Jaká vánoční tradice se nejvíce líbí právě vám?

Zdroj: TheSprouce

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Zobrazit další články