Naučte se, jak pečovat o vřes na vaší zahradě | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Bohatý a krásný vřes po celý rok: Stačí napodobit les a zahradní vřesoviště bude trnem v oku všem sousedům

Bohatý a krásný vřes po celý rok: Stačí napodobit les a zahradní vřesoviště bude trnem v oku všem sousedům

Vřes je nenáročná rostlina, která si zaručeně zaslouží místo na vaší zahradě. Díky svým barevným květům rozzáří celé okolí.

vres rostlina
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vřes je ohromně zajímavá rostlina. Má neocenitelnou schopnost měnit barvu v průběhu celého roku, díky čemuž dokáže oživit krajinu, když je to potřeba. Jelikož nevyžaduje přílišnou péči, je nenáročný k pěstování.

Jak pěstovat vřes

Vřes by se měl sázet na podzim nebo brzy na jaře, aby stihl prokořenit. Potřebuje alespoň půl dne slunečního svitu, tedy přinejmenším 6 hodin denně. Plné slunce je pro tuto rostlinu lepší, jelikož barva listů zintenzivní, když je mu vystavena. Rovněž potřebuje kvalitní drenáž. Všem vřesům prospívá, když jsou zasazeny v kyselé půdě, podobně jako rododendrony nebo azalky. Pokud je půda alkalická, přidání rašeliny účinně pomůže dosáhnout ideální hodnoty pH 4,5–5,5.  

vres ruzovy bily
Zdroj fotografie: Depositphotos

Umisťujte vřesy ve vzdálenosti 60 cm od ostatních rostlin, abyste zajistili dobrou cirkulaci vzduchu. Díky tomu budou dobře růst a mít krásně barevné květy. Proveďte svislý řez v délce celého kořenového balu. Rozdělte od sebe kořeny a zasaďte rostliny do půdy.

Pozor se zálivkou

Během první sezóny je zalévejte jednou, maximálně dvakrát týdně, když je substrát suchý. Měl by být po zalití vlhký, ale ne promočený. To podpoří rychlý a silný růst rostlin. Jakmile si zvyknou, jsou odolné proti suchu a málokdy potřebují zálivku.

Nezapomínejte je prostříhávat

Pokud máte vřesy kvetoucí v létě, jejich prostříhávaní je opravdu důležité. Řez provádějte během pozdního podzimu nebo brzkého jara, a to pod starými květy na stonku. Nezapomeňte dát na závěr keříku kulatý tvar. Jestliže máte zimní vřesy, ostříhejte je na jaře, ihned po kvetení. Pokud vám vřesy uvadají od středu, ostříhání jim pomůže přežít.

vres v kvetinaci
Zdroj fotografie: Depositphotos

Raději hnojte poskrovnu

Hnojení těchto rostlin není nutné, a může být dokonce škodlivé. Vřesy popravdě preferují půdu nepříliš bohatou na živiny. Pokud neprospívají, použijte malou dávku hnojiva pro kyselomilné rostliny.

Máte vřes na své zahradě?

Zdroj: Gardenia