Máte na své zahradě plot? Úřady vám mohou udělit pokutu 1 milion korun
adbz.cz » Hobby » Lidem, kteří mají na svém pozemku plot, hrozí pokuta 1 000 000 Kč. Stačí podcenit jeden malý detail

Lidem, kteří mají na svém pozemku plot, hrozí pokuta 1 000 000 Kč. Stačí podcenit jeden malý detail

Je několik situací, které vyžadují pro výstavbu oplocení souhlas stavebního úřadu. Zjistěte, o které se jedná, a vyhněte se šílené pokutě.

Dřevěný plot
Zdroj fotografie: Piqsels

Ačkoli člověk koupí pozemek a myslí si, že na něm může dělat prakticky cokoli, opak je pravdou. Je důležité mít oči na stopkách a hlídat všechny možné okolnosti, které by mohly vést k pokutě. I taková na první pohled triviální věc, jako je výstavba plotu, totiž podléhá poměrně přísným pravidlům, která je nutné dodržovat. A protože neznalost zákona neomlouvá, je ve vašem vlastním zájmu zajímat se o každý paragraf, který tento úkon popisuje.

Zákon mluví zcela jednoznačně

Ve většině případů je možné plot postavit i bez ohlášení. Zcela zásadní roli ovšem hraje jeho výška. Je-li vyšší než 2 metry, situace je jiná a musíte zažádat o územní souhlas na příslušném stavebním úřadu. „Chtěli jsme vysoký plot kvůli sousedům, se kterými máme věčné neshody. Získání souhlasu nebylo nic složitého,“ popisuje paní Monika S. z Čáslavi. Existují ovšem i další situace, ve kterých se bez souhlasu úřadu zkrátka neobejdete.

Budete jej potřebovat v případě, že plot hraničí s veřejným prostranstvím či komunikací, mezi které se řadí také chodník, píše web LevnéOplocení. Dále pak je-li pozemek v památkově chráněném území či zóně, nachází-li se v nezastavěném území či v zastavitelné ploše, případně pokud stavíte na území hlavního města Prahy. Zde je nutné požádat o souhlas stavební odbor příslušné městské části. V opačném případě bude plot označen za černou stavbu, varuje web FrankBold, a hrozí pokuta až 1 milion korun.

Plot může být dominantou zahrady

Ať už chcete natáhnout jen pletivo, vystavět si gabionovou stěnu či vsadit na dřevěné laťky, vše by mělo korespondovat s charakterem domu a zahrady. Za mě jsou ovšem jednoznačně nejkrásnější živé ploty, které sice nejsou bezúdržbové, nicméně lahodí oku po celý rok, jelikož dle ročního období mění barvy, a jsou tak přirozenou součástí zeleně. Redakce adbz pro vás vybrala 7 nejvhodnějších rostlin.

Živý plot
Zdroj fotografie: Piqsels
Živý plot poskytuje zeleň a tvoří přirozenou bariéru.

Jednou z nich je například i vavřín neboli bobkový list, který může dorůstat až do výšky 4 metrů. A můžete z něj profitovat. Jedná se totiž nejen o oblíbené koření, které je typické svou specifickou vůní, použít jej můžete i v případě praní prádla, což web adbz doporučuje. Má přirozeně dezinfekční účinky a navíc se postará o stabilitu barev vašeho oblíbeného ošacení.