Pokud bydlíte v bytovém domě, pak byste měli vědět, na která pravidla si dát obzvlášť pozor. Za jejich nedodržování vám totiž hrozí pěkně vysoké pokuty.
Panelové domy nabízí pohodlné a dostupné bydlení uvnitř města, kde je pro jejich obyvatele vše relativně blízko. Kromě udržování sousedských vztahů byste rozhodně neměli zanedbávat ani pravidla domovního řádu. Za nedodržování některých pravidel totiž můžete obdržet pěkně vysokou pokutu. Podle webu Hasičského záchranného sboru ČR jsou chodby plné věcí opravdu velkým problémem v případě požáru. Nikdy by mě nenapadlo nad tím takto přemýšlet, i když to logicky dává smysl a nebezpečí je opravdu velké.
Pozor na skladování věcí
Mnoho chodeb v panelových domech a další části společných prostor obyvatelé domu využívají jako prodloužení svých domovů nebo sklepů. Často se na nich nacházejí botníky, krmivo pro domácí mazlíčky, odkládací skříně nebo věci, které se v bytě už nehodí. Obyvatelé bytů tím přitom porušují zákon požární bezpečnosti a riskují pěkně vysokou pokutu. Dodržování těchto pravidel se nevyplatí podceňovat, stejně jako v případě povinných revizí kotlů, o nichž jsme psali již v dřívějším článku na adbz, které se rozhodně nevyplatí vynechávat.
Porušení požární bezpečnosti
Každý bytový dům by měl být pravidelně kontrolován pracovníky požární bezpečnostní ochrany. Ti v případě zjištění výskytu hořlavých předmětů na chodbách a ve společných prostorech vydají upozornění k okamžité nápravě tohoto stavu a odstranění zde odložených věcí. Při neuposlechnutí výzvy pak majitele bytových domů nebo společenství vlastníků jednotek a bytová družstva pokutují. Pokuta pro fyzické osoby se zpravidla pohybuje nad 20 000 Kč.
Proč jsou věci na chodbách problém
V případě vypuknutí požáru dochází na chodbách plných hořlavých předmětů k jeho rychlejšímu šíření. Tím se i násobí vzniklé škody a některé pojišťovny pak odmítají poskytnout pojistné plnění, neboť skutečný stav porušuje stanovené předpisy. Botníky, skříně i další předměty navíc znemožňují postup hasičů s hasicí technikou. Pokud je chodba volně průchozí, mohou v jednom směru přibíhat k místu požáru a v druhém odvádět obyvatele domu.
Kouřící soused na vedlejším balkoně je problém sužující mnoho lidí v bytových domech. Existuje ale hned několik možností, jak se s takovou s…
více
Podle webu Sousedé hrozí SVJ za nedodržování těchto pravidel navíc pokuta až 500 000 Kč. Zastavěné chodby a společné prostory kromě toho, že porušují pravidla požární bezpečnosti, znemožňují i pohyb a fungování běžných obyvatel domu, jak potvrzuje i naše čtenářka Denisa S. z Třeboně: „Když mám větší nákup nebo se chystáme někam odcestovat, je otravné se kolem skříněk a dalších věcí na chodbě protahovat s plnými taškami. Lidé by si měli své věci schovávat doma nebo ve sklepě. Na chodbu nepatří.“