Čas Vánoc s sebou nese každoroční otázku, jestli je výhodnější koupit skutečný, nebo umělý stromek. Porovnali jsme ceny

Pokud se teprve chystáte pořídit si vánoční stromeček, pak byste měli vědět, co je pro vás výhodnější. Umělý a živý strom se liší nejen vzhledem, ale především cenou.

i Zdroj fotografie: Dezidor/ Creative Commons Attribution 3.0
                   

Vánoce by bez nazdobeného stromečku snad ani nebyly pořádné Vánoce. Blikající světla a příjemná vůně jehličí dokáží navodit tu správnou atmosféru. Každoročně však vyvstává otázka, zda je lepší pořídit umělý vánoční stromek, nebo živý. Podle webu Dřevostavitel dává většina domácností přednost tomu živému. My máme také každoročně jasno, a vy?

Umělý nebo živý stromek

Jednou z největších výhod umělé dekorace je, že je téměř bezúdržbová. V průběhu prosince ji stačí vytáhnout z ochranného obalu, případně smontovat a ozdobit. Nehrozí vám nepříjemné opadávání jehličí jako v případě živého stromku, o čemž se rozepisujeme v dřívějším příspěvku na adbz, ani vyměňování vody nebo starosti s jeho následnou likvidací. To zmiňuje i Roman P. z Čelákovic: „Už několik let máme umělý stromek, který v lednu vždy jen schováme do garáže. Nemusíme tak nikde v prosinci shánět živý ani si dělat starosti s jeho převozem.“

Chalupáři radí, co s vánočním stromkem. Nevyhazujte ho, pomůže se založením kompostu i záhonku

Ovšem výroba umělého stromku ani jeho následná likvidace nejsou příliš ekologické, jak potvrzují i informace na stránkách ČeskéStavby. Dochází při nich totiž k uvolňování mikroplastů a dalších škodlivin do ovzduší. Naopak přírodní stromek roste v přírodě a podílí se určitou měrou na výrobě kyslíku. Jeho tlející jehličí i kůra pak prospívají půdě, ve které roste. Co je ve výsledku ekologičtější, tak zůstává i nadále spornou otázkou.

vánoční stromeček iZdroj fotografie: Pixabay
Živý i umělý stromeček mají své výhody i nevýhody. Porovnat se vyplatí také jejich cenu

O přírodní stromek musíte pečovat

Aby vám živý stromek vydržel doma co nejdéle, musíte mu dopřát tu nejlepší péči. To spočívá v tom, že jej umístíte na chladnější místo a budete mu pravidelně měnit vodu. Tajemství jeho dlouhé životnosti však spočívá už v samotném výběru. Při koupi si raději otestujte, zda se jedná o čerstvý kus, a ne téměř suchý, co už příliš dlouho nevydrží. Pomůže vám jednoduchý test, který jsme na adbz radili.

Jak se liší ceny stromků

Pořizovací cena za živý stromek se liší podle jeho druhu i velikosti. Běžně se však pohybuje v rozmezí 500 Kč až několika tisíc. Jedná se však o peníze, které budete muset každoročně vynaložit, pokud si budete chtít dopřát jedinečnou vánoční atmosféru plnou vonícího jehličí. Naopak cena běžného umělého stromku o velikosti 120–180 cm se pohybuje okolo 900 – 1 500 Kč. Investice je však jednorázová a stromek využijete i v následujících letech. Hledáte-li tedy levnější variantu, umělý stromek je jasná volba.

Jakému stromečku dáváte přednost vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Zobrazit další články