Zrcadlový prázdninový dům je postavený z udržitelných materiálů a lze jej bez problému přestěhovat

Návštěvníci, kteří se rozhodnou přijet do tohoto neobvyklého domu, budou moci prožít dovolenou s nulovými emisemi, v souladu s přírodou.

i Zdroj fotografie: Se souhlasem Robina Falcka
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Robina Falcka
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Robina Falcka
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Robina Falcka
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Robina Falcka
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Robina Falcka
i Zdroj fotografie: Se souhlasem Robina Falcka
Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
                   

Dům ve tvaru písmene A je opravdu maličký. Vlastně je to taková malá ložnice s prosklenou přední částí. Díky tomu mají hosté nerušený výhled do okolí. A výhled je to opravdu famózní. Domek je vytvořený pomocí principů designu od kolébky ke kolébce. Menší dům vás donutí vzít si na dovolenou jen to, co opravdu potřebujete. Pro opravdový odpočinek to znamená téměř nic. Jen oblečení a třeba knihu.

Kabinu lze přepravovat

Tato kabina stojí na kameni u jezera. Lze ji však pomocí těžké techniky také přepravit jinam. Při montáži nebyly použité žádné šrouby, místo toho se domeček skládá podobně jako puzzle. Nolla Cabin, kterou navrhl Robin Falck nyní stojí na ostrově Vallisaari nedaleko Helsinek. Dům je postavený z udržitelných materiálů – místní borovice a překližky. Podstavce domu jsou nastavitelné, takže se kabina může pohodlně přizpůsobit různým terénům. Při stavbě se nepoužívají žádné speciální díly.

iZdroj fotografie: Se souhlasem Robina Falcka

Repliku jakékoliv části může vyrobit úplně každý, pokud má k dispozici dřevo. Tvar kabiny byl prý zvolen také právě kvůli snadnému přemisťování kabiny z místa na místo. Navíc díky tomuto tvaru připomíná domeček stan, který má uživatele povzbudit k tomu, aby o svém pobytu přemýšleli, aby kempovali a pečlivě zvažovali, co si s sebou do přírody vezou. Důležité je také, že všechno, co si přivezou si musí také odvézt zase zpátky.

Souznění s přírodou

Je jasné, že autor chtěl postavit nejen ekologickou stavbu, ale také chtěl být opravdu blízko přírodě. „Chtěl jsem dosáhnout stejných světelných efektů, jaké získáte, když ráno otevřete zip stanu,“ vysvětlil Falck. Dodávka energie pro kabinu Nolla je zcela obnovitelná. Elektřinu totiž vyrábí solární panely a kamna fungují na obnovitelné naftě, která je vyrobená ze 100 procent odpadu a zbytků. Loď, která na ostrov přepravuje turisty jezdí na stejný druh nafty.

Nízkouhlíkové biopalivo bylo vyvinuté finskou společností pro obnovitelné zdroje, která zadala i stavbu kabiny. Finové jsou známí tím, že mnoho času tráví ve svých letních domech. Firma proto chtěla prozkoumat udržitelná řešení, která by umožnila život v domečku s minimálními emisemi. Kabina Nolla se pronajímá přes Airbnb, ale momentálně je plně obsazená. Jde o druhý mikrodomek od Falcka, první se jmenoval Nido a slouží pro jeho soukromé účely.

Jak byste strávili dovolenou na opuštěném ostrově?

Zdroj: Teenyabode

Galerie

Další 3 fotografie
Další 3 fotografie
Diskuze Vstoupit do diskuze
113 lidí právě čte
Autor článku

Lucie Mašínová

Mé srdce patří architektuře, designu a zahradě. Společně prozkoumáváme nejnovější trendy, inspirativní projekty a útulné zahradní kouty, abychom vám přinesli kreativní nápady a rady pro vaše vlastní tvůrčí dobrodružství. Těším se, že s vámi objevím krásu, funkčnost a klid, které tyto oblasti nabízejí, a budu vás inspirovat k novým nápadům pro vaše prostředí.

Zobrazit další články