Postaví na nohy oslabené rostliny i sazeničky: Bramborový škrob je přírodním hnojivem za hubičku

Chystáte-li se přesazovat pokojové rostliny, nezapomeňte jim dopřát dostatek minerálních látek. S tím vám pomůže obyčejný bramborový škrob.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Každému pěstiteli se může stát, že ačkoli se o své rostliny s láskou stará, někdy to prostě není ono. Obzvlášť v zimě mohou být některé pokojové rostliny oslabené. Naštěstí existuje zázračný prášek, který je postaví na nohy – obyčejný bramborový škrob. Většina lidí ho má stále doma. Tento kuchyňský produkt obsahuje velké množství draslíku, fosforu a vápníku, které oslabené rostliny postrádají. Navíc bramborový škrob koupíte za pár korun v každém supermarketu.

Bramborový škrob patří do květináče

Výhodou je, že v tomto případě nemusíte nic vyrábět. Škrob není třeba rozpouštět ve vodě ani jinak zpracovávat. Jak tedy na to? Rozhrňte zeminu v květináči s oslabenou rostlinkou a zhruba 1,5 cm vysokou vrstvu zeminy odstraňte. Poté vsypte čajovou lžičku bramborového škrobu a promíchejte ho lehce s půdou v květináči. Nakonec zasypejte vrstvou čerstvé zeminy. To je velice důležité, pokud tento krok vynecháte, je skoro jisté, že se v květináči objeví plíseň.

Škrob si žádá správné načasování

Bramborový škrob sice můžete do květináče přidat kdykoliv, ale největší účinek bude mít, provedete-li proceduru během přesazování rostlin do větších květináčů. Další vhodnou příležitostí je přesazování mladých sazeniček, ať už jde o sazenice květin nebo zeleniny. Minerály obsažené ve škrobu pomáhají sazenicím vybudovat si silný kořenový systém, který rostliny potřebují k získávání potřebných živin ze zeminy.

Při přesazování rostlin pomůže bramborový škrob. iZdroj fotografie: Depositphotos

Když není po ruce bramborový škrob

Nemáte zrovna po ruce bramborový škrob, a přesto byste chtěli svým rostlinám přilepšit? Stejně dobrou službu vám prokáže také kukuřičný škrob. Použití bude úplně stejné jako u toho bramborového. Rostliny můžete také zalévat vodou po uvaření brambor. Také ona jim dodá potřebné mikroelementy. Rostliny jí můžete zalévat kdykoliv. Platí zde však důležité pravidlo – voda nesmí být osolená, to by přineslo opačný efekt. Chcete-li jí zalévat vaše rostliny, posolte brambory až po scezení.

Jaká přírodní hnojiva se vám při pěstování osvědčila?

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Autor článku

Michaela Narecki

Zobrazit další články