Nádherný dům perfektně přizpůsobili nerovnému pozemku
adbz.cz » Architektura » Dům perfektně přizpůsobili nerovnému pozemku. Zasadili ho přímo do kopců

Dům perfektně přizpůsobili nerovnému pozemku. Zasadili ho přímo do kopců

Architekti skvěle přizpůsobili tuto luxusní stavbu nerovnému pozemku. Dům zasadili přímo do kopců a zachovali mu přirozené spojení s krásnou okolní přírodou.

Luxusní vila téměř splývá se svahem
Zdroj fotografie: Tiskové materiály 77 Studio architecture, fotograf Piotr Krajewski

Tato luxusní stavba je skvělý příkladem toho, že moderní styly mohou jít ruku v ruce s nádhernou přírodou. Architekti ze společnosti 77 Studio Architecture ji totiž navrhli tak, aby byla zasazená přímo do kopců, a to na srázu nad řekou Vislou v nedaleké Varšavě. Budova si tak zachovala jedinečný moderní vzhled, který doplňují prvky krásné okolní přírody – toto pouto navíc působí zcela přirozeně a nijak nenarušuje klidné prostředí, ve kterém se nachází. Kromě toho se z domu naskýtají dechberoucí výhledy a převažuje zde naprosto klidná atmosféra. 

Moderní dům na břehu Visly 

Nádherná stavba na břehu řeky Visly v centrální části Polska je dílem polského ateliéru 77 Studio Architecture ve Varšavě. Dům je skvělým příkladem vědomého využití jedinečných přírodních hodnot v kombinaci s moderní obydlím, což společně vytváří příjemné místo k bydlení a také odpočinku od rušného světa. Z pozemku, na kterém byl postaven, se také naskýtá malebný výhled na okolní roviny Mazovska, které se táhnou až k samotnému obzoru – to byl také důvod, proč chtěli majitelé dům stavět přímo zde. 

Zkušení architekti se rozhodli začlenit budovu do přírodního tvaru srázu, což jí dodává nenápadný vzhled. Jednotlivá podlaží proto pronikají do struktury eskarpy, a pokud se na ně podíváte z protější strany nábřeží, jsou téměř neviditelná – zdá se totiž, že mizí pod záhybem země. Zajímavě vyřešili odborníci také soukromí tohoto obydlí. Navrhli jej tak, aby splýval s okolím, což zamezilo vhledu do prostoru ze sousedních budov a ulice, na které se nachází. Majitelé si tak uvnitř mohou užívat nerušené intimní chvíle klidu. 

Úžasná architektura domu 

Ačkoliv dům působí moderně, jeho architektura se nesnaží konkurovat krajině, ale je s ní spíše v interakci – někdy splývá s okolím, jindy mu zase nenápadně ustupuje. Celá budova je proto ze všech stran obklopena krásnou přírodou, a dokonce přechází po jejím svahu až na střechu se zahradou, odkud si majitelé mohou užívat nádherné výhledy na okolní krajinu. Architekti se také snažili, aby bylo uvnitř vše podřízeno ničím nerušenému výhledu. V závislosti na tom se proto rozhodli, že se bude vila táhnout podél pobřeží řeky Visly a otevírat se k ní prosklenými stěnami. 

bazen prilehly k domu
Zdroj fotografie: Tiskové materiály 77 Studio architecture, fotograf Piotr Krajewski

Vrcholným prvkem této vily je její nekončící bazén, který sousedí s obývacím pokojem a ložnicí. Z pohledu interiéru to vypadá, jako by zcela splýval s řekou, která se nachází zhruba o 35 metrů dále. Díky tomuto kroku se architektům podařilo dosáhnout efektu konečného propojení architektury se stávající řekou, která nyní vypadá, že proudí přímo dovnitř krásného interiéru. Stejně tak se mohou majitelé těšit z terasy, která vyčnívá směrem k řece a je v prostoru zavěšená jako dřevěný most. 

Ochrana před vnějšími vlivy 

Kvůli silným poryvům větru museli architekti také brát v potaz půdorys budovy, který byl vytvořen ve tvaru písmene C. Tím bylo dosaženo chráněné, odlehlé zóny, kde se majitelé nemusí bát přírodních podmínek. Dům má také velmi jasné rozdělení funkcí – většina využitelných místností se nachází ve střední úrovni s nejlepší expozicí do krajiny. Jedná se o obývací pokoj s jídelním koutem, kuchyni, pracovnu a hlavní ložnici s otevřenou koupelnou. Ostatní místnosti se nachází v nejnižší úrovni s přímým vstupem do útulné zahrady ve svahu.

Architekti:77 Studio architektura
Rozloha:312 m²
Rok realizace:2020
Lokalita:Varšava, Polsko