Šperky budou jako nové: S použitím kečupu je to bez práce
adbz.cz » Hobby » Šperky se budou lesknout jako nové: Domácí čištění pomocí kečupu

Šperky se budou lesknout jako nové: Domácí čištění pomocí kečupu

Pokud se vám zašpinily šperky, nemusíte platit za drahé služby. Pomoci vám v takovém případě dokáže i obyčejný kečup nebo zubní pasta.

kečup láhev rajčata
Zdroj fotografie: Pixabay

Šperky jsou krásnými doplňky, které dokáží oživit váš vzhled. Pokud je však nosíte delší dobu, může se stát, že se na nich objeví oxidační skvrny či ztratí svůj lesk. Ať už se jedná o zlato, mosaz nebo stříbro, nemusíte dle serveru NYtimes nutně spěchat k odborníkům a platit za jejich drahé služby. Pomoci si totiž můžete i vy sami, a to prostřednictvím levných potravin a výrobků, jako je například obyčejný kečup nebo zubní pasta.

Kečup a zubní pasta zajistí lesk vašim šperkům 

Zašpiněné šperky mohou působit špatným dojmem, a proto je většina lidí nechává v šuplíku nebo dává do rukou profesionálů, kteří je sice vyleští, ale také si za to mohou říct obrovské peněžní částky. Pokud se však jedná například o stříbro, mosaz nebo levnější kusy, může vám pomoci i obyčejný kečup. Ten totiž díky své kyselosti reaguje s oxidovanými povrchy a rozpouští skvrny – stačí ho přitom nanést na šperk a nechat působit alespoň jednu hodinu.

Poté stačí kečup omýt ve směsi teplé vody a saponátu, opláchnout a vyleštit dosucha hadříkem z mikrovlákna. Šperky by měly být jako nové, ale pozor, že výsledky nemusí být takové jako od profesionálů. Stejně dobře se pak dle serveru GIA osvědčila i zubní pasta. Ta je však abrazivní, a proto byste s ní měli být velmi opatrní – stačí jediné zaváhání a mohli byste své šperky poškrábat, a to zejména pokud jde o stříbro.

stribrne sperky perly
Zdroj fotografie: Depositphotos
Zašpiněné šperky dokáže snadno vyleštit obyčejný kečup a zubní pasta.

Metoda spočívá v tom, že si vyberete jednobarevnou zubní pastu s nízkým oděrem (a bez dalších bělicích látek nebo látek pro kontrolu zubního kamene) a tu poté rozetřete na zanesená místa. Nechte ji několik minut působit, poté opláchněte a nakonec vyleštěte čistým hadříkem. A pokud se vám zašpinilo zlato, může vám pomoci i kvalitní rtěnka na rty. Tou stačí namazat jeho povrch a poté ji setřít bavlněným hadříkem.