Vyrobte si doma toto skvělé hnojivo z cibulových slupek | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Vývar z odpadu udělá práci za vás: Dokáže uzdravit a vzchopit i rostliny na pokraji smrti

Vývar z odpadu udělá práci za vás: Dokáže uzdravit a vzchopit i rostliny na pokraji smrti

Díky tomu, co běžně vyhazujete, nahradíte drahá kupovaná hnojiva pro pokojové rostliny i silné regulátory růstu. Navíc si budete jistí, že nijak neohrozí vaše zdraví.

pytlik odpad zelenina
Zdroj fotografie: iStock

Ze slupek od cibule lze jednoduše a velmi levně vyrobit jedno z nejlepších i nejúčinnějších hnojiv pro vaše pokojové rostliny. Díky tomuto tajemství přestanete cibulové slupky vyhazovat do odpadu, ale naopak je začnete sbírat jako cenný poklad. Nálev z cibulových slupek pomáhá odhánět škůdce, posiluje kořenový systém a podporuje růst rostlin.

Proč jsou cibulové slupky tak užitečné?

V cibulových slupkách je obsaženo spoustu vitamínů. Zejména vitamín B, E, PP a P, kyselina askorbová, fytoncidy, karoten a kyselina křemičitá. Navíc obsahují také soli železa, vápníku a draslíku. Velmi výjimečný v tomto složení je pro svůj ohromný vliv na pokojové rostliny karoten.

Karoten silně ovlivňuje imunitní systém, blokuje volné radikály, likviduje všechny škodlivé mikroorganismy, zabraňuje hromadění plísní a zastavuje hnilobu. Navíc funguje jako výborný oxidant, který má vliv na celkovou odolnost rostlin vůči nemocem, a pomáhá rostlinám snášet i případný nedostatek kyslíku.

cibulove slupky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Díky hnojivu z cibulových slupek dezinfikujete napadenou půdu, zatočíte se spory nebezpečných plísní, navíc zabráníte vzniku nemocí, jež by mohly vaše pokojové rostlinky napadnout. Je to velmi jednoduchý a účinný způsob, který rozhodně stojí za vyzkoušení.

Tento zázračný nálev z cibulových slupek vám zároveň poslouží jako vynikající a velmi účinný stimulátor růstu. S takovýmto postřikem hravě nahradíte drahá mikrohnojiva i silné regulátory růstu. Tento nálev je velmi šetrný k životnímu prostředí a můžete ho použít v kterékoliv fázi růstu vašich pokojových rostlin.

Jak správně přihnojovat s cibulovými slupkami

Pro pokojové rostliny se cibulové slupky nejčastěji používají jako svrchní listový postřik, můžete ho však použít i k ošetření kořenů. Toto hnojivo použijte s dostatečným odstupem času od předchozího hnojení, aby nedošlo ke spálení kořenů. Ošetřete kořeny roztokem z extraktu cibulových slupek a zbavte je všech nemocí. Rostliny takto můžete ošetřovat dvakrát týdně.

Příprava cibulového nálevu

Do připraveného kbelíku vložte 10–20 g cibulových slupek a zalijte 5 l teplé vody. Nechte 4 dny odstát, pokud se vám však nechce čekat, můžete to urychlit. Do 2 l vroucí vody vložte 50 g cibulových slupek a 10 minut povařte. Pak ještě 2–3 hod udržujte pod nálevem mírný plamen. Následně stáhněte z plotny a nechte vychladit. Až bude nálev vychlazený, přefiltrujte ho přes plátýnko a můžete jím rostliny postříkat.

O trochu lépe tento cibulový odvar funguje, když do něj přidáte trochu nastrouhaného mýdla. Důležité je myslet na skutečnost, že tento odvar nevydrží příliš dlouhou dobu. Pokud toto hnojivo chcete používat opakovaně, musíte často připravovat čerstvý nálev.

Jak cibulové slupky zpracováváte vy?

Inspirace, jak vyrobit hnojivo z cibulových slupek

Zdroj: MuddyHands