5členná rodina bydlí v autobuse. Na nákladech ušetří 2/3 toho, co běžná domácnost, a mají mnohem víc

Starý autobus se proměnil v útulný domov pro celou rodinu. Vejdou se do něj jak rodiče, tak i všechny jejich ratolesti. Prostor uvnitř rozhodně překvapí.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Většina domů, o kterých by rodiny s dětmi snily, nemá rozhodně ve výbavě kola. Nicméně trend rostoucích nájmů i ceny hypoték vedou rodiny právě k adaptaci vozidel. I z autobusů se tak stávají rodinná hnízda, třeba jako v tomto případě. Brian a Starla Sullivanovi z Washingtonu jsou právě dva takoví lidé. V roce 2014 se pár rozhodl vyměnit byt za život v předělaném školním autobuse. Ten se stal domovem i pro jejich 3 děti.

Situace, která nebyla dlouhodobě únosná

„Jsme blázniví lidé a tohle je také bláznivý způsob života, který ovšem funguje,“ uvádí Starla. Pár se rozhodl pro tento krok poté, co bojoval se stále delšími hodinami na dojíždění do práce a vysokým nájmem. Druhá položka vystřelila až do nebes. „Žili jsme v bytě, odkud to měl Brian do práce víc než hodinu, a tohle dojíždění bylo prostě příšerné,“ vysvětluje Starla. „Dělal přesčasy jen proto, aby zaplatil nájem, pak 3 hodiny v autě a my ho vůbec nevídali.“

iZdroj fotografie: Depositphotos

„Takže jsme se rozhodli pro radikální změnu. Koukali jsme se zrovna na nějaká videa na YouTube o malých domcích a byl tu právě tenhle. Říkali jsme jim pak blázni, co žijí v modrém autobusu. Pak jsme se na sebe ale podívali a oba se zeptali toho druhého – chceš se mnou bydlet v modrém autobusu?“ Nejdřív si Brian myslel, že si Starla dělá legraci. Pak mu ale začaly docházet výhody bydlení v něčem, co má vlastní kola a motor.

Srovnání nákladnosti a také jasný vítěz

„Oběma nám začaly docházet obrovské výhody takového způsobu bydlení, o kterých jsme původně vůbec nepřemýšleli. Už jen ta samotná mobilita. To, že bychom se mohli prostě zvednout a jednoduše dojet za novou prací. I kdyby byla třeba 30 kilometrů daleko.“ Nemluvě o obrovských úsporách, které se oběma partnerům projeví na nájemném. Vstupní investice na nákup vhodného školního autobusu byla 30 000 dolarů (707 000 Kč).

iZdroj fotografie: Depositphotos

To je ovšem zlomek ceny standardního domu. A i od tohoto bodu dál začala rodina šetřit peníze. „Měsíčně zaplatíme na nájmu 500 dolarů (11 793 Kč), přičemž měsíční náklady na byt jsou 1 500 dolarů (35 000 Kč). Takže platíme třetinu toho, co bychom zaplatili prakticky kdekoli jinde,“ vysvětluje Starla. „A pokud jde o služby, ty jsou taky asi na třetině. Šetříme tak peníze, kterými splácíme dluhy a studentské půjčky. Jíme, kde chceme, a jezdíme.“

Všechno, co je potřeba k životu, i vlastní problémy

Autobus byl adaptován tak, aby z něho byl opravdu malý domek. „Naše pohovky se dají roztáhnout na plnou postel, máme plně vybavenou i funkční kuchyni. Stejně tak máme i kombinaci mikrovlnky a normální trouby,“ vyjmenovává Starla. Pár si koupil vanu, do které se vejdou všechny tři děti najednou. „Jedna věc, kterou jsem opravdu chtěla, kromě samotných dětí, byla vana, do které se mi vejdou všechny najednou.“

„Tedy aspoň dokud jsou malé.“ Místo tradiční instalatéřiny se pár rozhodl pro kompostovací záchod, takže i jejich spotřeba vody je rapidně nízká. To je velká úleva, protože právě s vodou se pojilo několik problémů spojených s tímto způsobem života. Není to vždycky snadná plavba. Jsou tu zamrzlé trubky, žádná tekoucí voda, nedostatek propanu, a dokonce i výpadky elektřiny. Nicméně celá rodina vůz stále považuje za svůj modrý domov.

Jak by se vám líbilo žít takto na cestách?

Zdroj: RealHomes
Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články