Proč nestlat postel ihned poté, co člověk vstane? Na první pohled neškodný zvyk může mít závažné zdravotní dopady

Většina z nás ráno vstane a ustele si postel, ale tento zvyk vám může způsobit nepříjemné zdravotní problémy. Dejte si raději načas a důkladně vyvětrejte celou místnost.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Ráno vstanete a automaticky si ustelete postel, abyste se večer vrátili do uklizené ložnice. Ale někdy i tento neškodný zvyk může být zdraví škodlivý. Ideální je nejprve důkladně vyvětrat s peřinami přehozenými přes nohy postele a až následně ustlat podle svého zvyku. Ani pečlivým větráním se ale nezbavíte všech nezvaných hostů, kteří drze okupují vaše místo na spaní.

Polštář jako domov pro nezvané hosty

Po ustlání působí vaše ložnice uklizeným a uklidňujícím dojmem. Tímto malým gestem ale také vytváříte pohodlný domov pro roztoče. Sice je nevidíte (a bez mikroskopu ani nemůžete), to ale neznamená, že nejsou s vámi a všude kolem. Neradi vám to říkáme, ale vaše postel není ani čerstvě po velkém úklidu dokonale čistá a roztoči v ní zkrátka byli, jsou a budou. Smiřte se s tím.

Pod peřinou žijí šťastně až do smrti

Roztoči milují tmavá a vlhká místa, jako je polštář a matrace. Vaše epitelové buňky jim navíc poskytnou dostatek potravy. Když si ráno ustelete, poskytnete jim tak dokonalé útočiště a je jim ještě mnohem lépe. Večer se armáda roztočů probudí k životu a začíná svou špinavou práci. Roztoči způsobují podráždění kůže, alergie i další závažné zdravotní problémy.

iZdroj fotografie: Pixabay

Z postele popelnice

Jako potrava jim slouží vaše epitelové buňky a konečný produkt jejich trávení nechávají ve vaší posteli. Vyprazdňují se přesně tam, kde chcete spát, a to může způsobit alergické reakce, bolest očí, kýchání, a dokonce i astma. Chcete-li tyto nepříjemné projevy omezit, vyměňte lůžkoviny za hypoalergenní, častěji vytírejte, větrejte a odstraňte z místnostni všechny lapače prachu.

Ublíží, i když už jsou mrtví

Jako všechno živé mají i roztoči svůj životní cyklus, který jednou končí. Ale i když už nežijí, jejich ostatky zůstanou u vás v posteli, kde je můžete vdechovat. Tím se rozjíždí již zmiňovaný kolotoč podráždění a alergií. Ke zmírnění těchto nepříjemných následků roztočí návštěvy pomůže také pravidelné a důkladné větrání. Pokud totiž něco roztoči nesnášejí, pak je to mimo jiné chlad, sucho a světlo.

iZdroj fotografie: Pixabay

Roztoči se bojí sluníčka

Pokud si ráno postel prostě neustelete, budou roztoči vystaveni vzduchu a slunečnímu světlu. Sluneční světlo většinou roztoče zahubí. Z tohoto důvodu je dobré nechat postel alespoň několik hodin neustlanou. Sluníčko už odvede svoji práci. Nepoužívejte v boji proti roztočům insekticidy. Postel byste měli pouze vysávat vysavačem, tím eliminujete jejich počet a tím i šanci na alergickou reakci.

Zdroj: Domain

Diskuze Vstoupit do diskuze
55 lidí právě čte
Zobrazit další články