Matrace jako nová: Domácí pasty na čištění zažraných skvrn. Pomůže i voda s citronem

Na matraci trávíte více než třetinu dne, je proto nutné udržovat ji v maximální čistotě. Lze toho dosáhnout přírodními produkty, jako je citron či jedlá soda.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pravidelná péče o matraci je nesmírně důležitou záležitostí. Přece jen je postel místo, kde trávíte minimálně třetinu dne, a její čistota by proto měla být ve vašem zájmu. Zvláštní pozornost byste měli matraci věnovat, pokud je někdo z rodiny alergik. Protože obě mé děti mají prokázanou alergii na roztoče, je pro mě čištění matrací povinností. Není to ale nic složitého, a i když například alergií netrpíte, rozhodně je příjemnější spát v čisté a voňavé posteli. Jako motivaci můžete použít i fakt, že si tak zlepšíte kvalitu spánku.

Čistá matrace bez roztočů

Matrace pohlcuje veškeré tekutiny, pot, prach, odumřelé kožní buňky a veškeré další nečistoty. Právě takové prostředí svědčí roztočům, kteří mohou způsobovat citlivějším osobám alergické reakce. Jak jsme na Adbz psali již v minulosti, jejich množství lze eliminovat na minimum řádnou hygienou. Prostor ložnice, ale i ložní prádlo často větrejte a prostěradla s povlečením perte pravidelně minimálně na 60 °C.

Krvavé skvrny na matraci jsou noční můrou. Popraly se s tím ale i naše babičky a jejich rady fungují dodnes

Někdy jsou ale skvrny na matraci velmi viditelné a zapáchající. V tom případě je nutné matraci opravdu dobře vyčistit. Skvělým pomocníkem může být parní čistič, případně vysavač umožňující čištění vodou. Matrace ale velmi dlouho schne, proto pro takové důkladné čištění vyberte teplý sluneční den, aby dobře proschla. Vlhkost je totiž opět rájem pro množení plísní, bakterií a roztočů.

Peroxid vodíku s kapkou esenciálního oleje

Na opravdu vytrvalé skvrny výborně pomáhá směs peroxidu vodíku a několika kapek oblíbeného esenciálního oleje. Velmi vhodné je například použití čajovníkového, eukalyptového či mátového olejíčku, které mají dezinfekční účinky, a navíc velmi příjemnou vůni podporující kvalitní spánek. Podle níže vloženého videa z YouTube kanálu Uporządkowana postačí dát peroxid s olejem do rozprašovače, nastříkat na postel a nechat chvíli působit. Směs zapracujte do postele jemným kartáčem nebo hadříkem.

Dalším velmi účinným způsobem na odstranění skvrn je použití jedlé sody. Tu nasypejte na postel společně s trochou esenciálního oleje a nechte působit alespoň 30 minut. Nebojte se ale nechat jedlou sodu působit i déle, matraci to rozhodně neuškodí. Přebytečnou sodu následně vysajte vysavačem. Na velmi zaschlé skvrny si můžete udělat i pastu z jedlé sody, soli a vody, nanést na postižené místo, nechat 30 minut působit a setřít vlhkým hadříkem. Jak jsme na Adbz psali, jedlá soda výborně pohlcuje pachy i vlhkost, můžete ji proto dát také v misce pod postel.

Další možnosti odstranění skvrn z matrace

Je několik dalších způsobů, jak nevzhledné skvrny z matrace odstranit. Výbornou službu prokáže kyselina citronová, kterou stačí nasypat na skvrnu, nechat působit a setřít vlhkým hadříkem nebo houbičkou. Pokud ji doma nemáte, nahradíte ji i citronem, a to v poměru 2 : 1 s vodou. Nastříkejte směs na postel a nechte působit, následně opět setřete vlhkým jemným hadříkem.

Citron a sklenice s vodou iZdroj fotografie: Unsplash
Skvrny na matraci lze odstranit například i pomocí citronu a vody

Některé skvrny mohou i velmi nepříjemně zapáchat, například od moči. Majitelé domácích mazlíčků a malých dětí s tím jistě mají své zkušenosti. Podle webu ThisOldHouse stačí takovou skvrnu postříkat octem a vodou, které smícháte v poměru 1 : 1, a posypat jedlou sodou. Nechte takto působit alespoň 8 hodin, aby byl zápach potlačen. Přebytečnou jedlou sodu vysajte vysavačem a v případě potřeby aplikujte tuto proceduru i opakovaně.

Jak čistíte skvrny na matraci vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články