Roztoči v domácnosti jsou příčinou většiny onemocnění. Podomácku připravený postřik z eukalyptu je účinně vyžene a zabije - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Roztoči v domácnosti jsou příčinou většiny onemocnění. Podomácku připravený postřik z eukalyptu je účinně vyžene a zabije

Roztoči v domácnosti jsou příčinou většiny onemocnění. Podomácku připravený postřik z eukalyptu je účinně vyžene a zabije

Přemnožení roztočů v domácnosti způsobuje dušnost, kašel, svědění pokožky i krku. K jejich likvidaci můžete použít eukalyptový olej.

mite 67638 1280 e1622222047334
Zdroj fotografie: Pixabay

Čistá domácnost neznamená jen utřené poličky a vysáté podlahy. Je třeba jít hlouběji a důkladně vyčistit celý dům. Někdo i denně utírá prach, vysává a vytírá, ale přesto ho stále trápí kožní problémy, plicní poruchy a další neduhy. To, co okem nevidíme, je fakt, že v měkkých vybaveních našich domů jsou ukryti roztoči. Tito malí živočichové způsobují řadu zdravotních problémů. My však víme, jak se jich snadno zbavit. 

Co to jsou roztoči 

Jsou to nejrozšířenější pavoukovci. Najdete je v každém obydlí. Žijí v kobercích, matracích, peřinách, plyšácích a prakticky ve všem, kde se mohou schovat. Ke svému životu potřebují vlhko, teplo a dostatek jídla. Jejich hlavní potravou je odumřelá lidská kůže. Živí se však i plísněmi, bakteriemi i kvasinkami. Jsou to paraziti. Roztoči jsou tím pravým důvodem, proč jsou citlivé osoby a alergici hákliví na prach. Vadí jim totiž výměšky roztočů. 

bedding 3528078 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Život roztoče 

Toto miniaturní zvířátko žije po několik týdnů, během kterých se až 4krát spáří a poté naklade až 80 vajíček. To je skutečně velké množství přísunu nové generace roztočů. Než se z larvy stane dospělý jedinec, trvá to další měsíc. I tak se jich ale nikdy nezbavíte úplně. 

Varovné příznaky, že máte domov prolezlý roztoči 

Existuje několik způsobů, jak odhalit roztoče v peřinách. Někdy však stačí sledovat své tělo a budete mít hned jasno, že máte doma invazi. Nejsou vidět okem, ale dokážou rozjet alergie a zhoršit astma. Poradíme vám, co pozorovat a kdy zpozornět. Pokud na sobě nebo členovi rodiny objevíte následující příznaky, je na čase zakročit a roztoče eliminovat. 

  • kýchání 
  • svědění očí, nosu, krku 
  • kruhy pod očima 
  • otoky 
  • dušnost 
  • problémy se spánkem 
  • bolest na hrudi 
  • svědivá, suchá, napjatá kůže

Jak se zbavit roztočů 

V prvé řadě je důležitá prevence. Pravidelně uklízejte, tedy utírejte prach, vysávejte a také jednou týdně převlékejte ložní prádlo. Co tři dny je vhodné vyměnit ručníky za nové a čas od času se nestyďte vyprat samotné peřiny a povlak z matrace. Kdo má doma parní vysavač, může s jeho pomocí vyčistit i ty nejmenší spáry a nedosažitelné kouty. Pak je tu ještě jeden trik s použitím zázračného eukalyptového oleje.  

eucalyptus 3854084 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Roztok s eukalyptem 

Vezměte si menší misku. Nalijte do ní dvě sklenice vlažné vody a přidejte 15 až 30 kapek eukalyptového oleje. Tímto roztokem omyjte nebo postříkejte všechny měkké textilie a nábytek. Poté je nechte je uschnout na teplém místě. Pokud tento postup zopakujete třikrát za týden, zničíte roztoče, které v daném materiálu žijí. Eukalyptus roztoče účinně zabíjí. Buďte však opatrní, pokud máte doma děti mladší deseti let. Pro ně může být také nebezpečný. 

Zdroj: Dengarden