Jak můžete v domě eliminovat přebytek prachu | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Eliminujte prach v domácnosti na minimum ověřeným postupem hotelových řetězců. Už žádné alergie ani ucpaný nos

Eliminujte prach v domácnosti na minimum ověřeným postupem hotelových řetězců. Už žádné alergie ani ucpaný nos

Přebytek prachu není nic příjemného a to z mnoha důvodů. Nevypadá to dobře, škodí zdraví a chytá se na něj akorát tak další špína. Jsou zde ale způsoby, jak se jej zbavit.

prach
Zdroj fotografie: Depositphotos

S přebytkem prachu zápasí mnoho lidí, i když se o tom až tak moc nemluví. Zejména alergici s ním mají ale velký problém a to nemluvě o malých dětech. V kombinaci s chovem zvířat je to skoro smrtelná kombinace pro vaše plíce, a tak je dobré vědět, jak se tohoto miniaturního problému zbavit dříve, než vám přeroste přes hlavu. Naštěstí existuje několik způsobů, jak jej na dobro zatratit.

Pořiďte si dobře těsnící okna

Ještě než začnete řešit, jak dostat prach ven, musíte vyřešit i to, aby zbytečně nechodil dovnitř. Je velmi důležité pravidelně větrat, ovšem jen na místech, kde se venku nenachází až příliš moc prachu. A s tím se pojí i nutnost vlastnit kvalitní okna, které dovnitř mikročástice nebudou zbytečně propouštět.

velka okna s vyhledem
Zdroj fotografie: Unsplash

Větrání následně omezte jen na nezbytně krátkou dobu a nejlépe vždy po dešti, protože právě ten obsah prachu ve vzduchu snižuje. Výhodu navíc budete mít i v tom, že kvalitní okna omezují hluk z venčí, a tak se jako bonus i lépe vyspíte. Zároveň omezují únik tepla, tudíž i ušetříte za vytápění domu či bytu, takže je to vlastně ze všech úhlů výhodná investice, která se vám v budoucnu vrátí.

Vnitřní zdroje prachu taky musíte řešit

Někdy dochází k tomu, že zdroj prachu se nachází přímo u vás doma. Jednat se může o mnoho věcí, například o různé druhy prádla, nějaké vaše koníčky či staré péřové peřiny, které ze sebe krom zlomků peří vypouští i tyto nezvané hosty. Pokud často pracujete se dřevem či jinými materiály na zpracování, dojde k uvolnění částic a samozřejmě i prachu.

obyvak s gaucem kobercem a psem
Zdroj fotografie: Unsplash

Ten v bytě různě poletuje a sedá na vše, na co může. Další prach si také berete s sebou z venkovního prostředí, usadí se na vás a na vašem oblečení. Navíc, povrch vašeho oblečení je zdrojem prachu sám o sobě, tudíž je dobré se zaměřit i na tento fakt.

Snažte se mít jednoduše zařízený byt

Pokud máte s prachem potíže, hodí se podle toho zařídit váš byt. To znamená omezit výskyt koberců a jiných předmětů, na které prach s oblibou sedá, na úplné minimum. Zaměřte se na to, abyste vlastnili nábytek s povrchem, který lze snadno setřít. Zvláště alergici by si na toto měli dávat pozor. To znamená pořízení si hladkých podlah, které jednoduše vysajete a vytřete. S tím se pojí také vlastnit kvalitní vysavač, jinak dojde k tomu, že prach vysajete a on obratem unikne druhou stranou ven.

Nezapomínejte na čističky vzduchu a podobné pomůcky

Čističku vzduchu zná určitě každý a pokud trpíte na přebytek prachu, tak rozhodně neváhejte s jejím pořízením. Existuje spousty druhů a každý má různé principy fungování, důležité ovšem je s tímto přístrojem nešetřit. Je nutné dbát na to, abyste ji neměli jen na ozdobu a skutečně čistila vzduch tak, jak má. Jen si musíte dávat pozor na časté čištění a vyměňování filtrů.

cisticka vzduchu v mistnosti
Zdroj fotografie: Depositphotos

Používat byste také měli sušičku na prádlo, jelikož ta je dobrým pomocníkem v zachycování prachu z prádla, které zrovna vyperete. Dalším trikem, který by vás možná nenapadl, je hojné pěstování rostlin. Ty totiž na svých listech škodlivé částice zachytí a jejich známou vlastností je čištění a zvlhčování vzduchu. Samozřejmě to ale nebude fungovat bez toho, aniž byste listy od rostlin pravidelně čistili a otírali.

Máte také problémy s prachem v domácnosti?

Zdroj: The Spruce