Květinářka Iveta prozradila, jak se dají jednoduše vyčistit listy pokojovek
adbz.cz » Hobby » Květinářka Iveta nám prozradila, jak se dají jednoduše vyčistit listy pokojovek. Vaše zářivé rostliny vám budou všichni závidět

Květinářka Iveta nám prozradila, jak se dají jednoduše vyčistit listy pokojovek. Vaše zářivé rostliny vám budou všichni závidět

Dopřejte svým pokojovým rostlinám nadstandardní péči a zbavte je nánosu prachu. Díky čistým listům vám budou skvěle prospívat.

pokojova rostlina
Zdroj fotografie: Spnq/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0

I pokojové rostliny potřebují dostatečnou péči a pozornost, aby se jim v domácích podmínkách dobře dařilo. Kromě pravidelné zálivky a hnojení byste neměli zapomínat ani na jejich čištění. Vrstva prachu totiž nejenže nevypadá hezky, ale navíc podle webu HobbyInstory zpomaluje růst rostlin. Díky tomuto jednoduchému triku však budou listy pokojovek zářivě čisté a svěže zelené. Kromě vzhledu se však změna odrazí i na kvalitě vzduchu.

Pozor na pyl a částečky prachu

V jarních a letních měsících je vzduch plný pylu, který ulpívá nejen na okenních tabulích a parapetech, ale i rostlinách v jejich blízkosti. Na podzim a v zimě sice tyto nečistoty vzduchem nepoletují, avšak i nadále na listech ulpívají částečky prachu. Riziková bývá například monstera, o níž jsme psali v dřívějším příspěvku na adbz. Ona a jí podobné rostliny s většími listy se snadno stávají lapači špíny a ve vaší domácnosti způsobí více škody než užitku, což mi připomíná, že je načase začít se věnovat i našim rostlinkám.

Jak často omývat rostliny

Intenzita čištění zaprášených listů by se měla odvíjet od výskytu a množství prachu. V některých měsících tak může být tato činnost častější než v jiných. Zpravidla byste však měli listy očistit vhodnými způsoby alespoň jednou do měsíce. Navíc tím zkontrolujete jejich stav a odhalíte včas případné strádání. Změna jejich barvy a struktury bývá prvním varováním, že je něco špatně, na což jsme upozorňovali už dříve na adbz.

čištění lopatkovce
Zdroj fotografie: Freepik
Očistěte listy pokojových rostlin pomocí citronové šťávy, piva nebo mléka.

Jak očistit listy pokojových rostlin

S očistou začínejte vždy odspodu. Spodní stranu listu opatrně otřete suchým a měkkým hadříkem. Nepoužívejte žádné čisticí přípravky, kterými byste mohli ucpat průduchy. Jakmile máte hotovo, zaměřte se na jejich vrchní část. K tomuto účelu si můžete snadno připravit mycí směs, díky níž se účinně zbavíte prachu a do určité míry i zabráníte jeho dalšímu hromadění. Důležitou roli však hraje prevence.

Čím čistit horní stranu listů

Aby listy vašich rostlin zářily svěží zelenou barvou, použijte k jejich čištění citronovou šťávu, což doporučuje i internetový portál Pěstujme, pivo nebo mléko. Každou z těchto surovin nařeďte s vodou v poměru 1 : 1 a pomocí měkkého hadříku nebo houbičky na nádobí jednotlivé listy otřete. Citronová šťáva je navíc dokáže zbavit i různých usazenin, jak potvrzuje i naše čtenářka Petra V. z Mělníku: „Listy omývám citronovou vodou a výsledek je vždy dokonalý. S jinou směsí na nich často zůstávaly skvrny.“