Pěstování a charakteristika monstery půvabné | adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Jak docílit toho, aby Monstera měla krásně děrované listy a zdobila celou místnost? Zahradnice radí, v čem tkví tajemství úspěchu

Jak docílit toho, aby Monstera měla krásně děrované listy a zdobila celou místnost? Zahradnice radí, v čem tkví tajemství úspěchu

Monstera půvabná je okouzlující rostlina, jejíž listy mají naprosto unikátní tvar. Krásný vzhled ale není jediná její přednost. Je jí také nenáročnost.

monstera pokojovka listy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Monstera půvabná, latinským názvem Monstera deliciosa, je rostlina z čeledi áronovitých. Svůj původ nachází v Mexiku a Střední Americe, kde obývá tropické lesy. U nás se tato kráska pěstuje jakožto pokojovka. Oblíbenosti se těší zejména díky svým unikátním tmavě zeleným listům. Jejich čepel je totiž ze začátku úplně celokrajná a postupem času se v ní tvoří velké výkrojky.

Růst vám bude skoro všude

Rostlinu umístěte na stanoviště, na kterém bude mít dostatek jasného rozptýleného světla. Přímé sluneční paprsky by mohly způsobit spálení listů. Snese polostín, ale v tom se nepřirozeně prodlužuje. Nejlépe se jí bude dařit u okna orientovaného na jih, východ nebo západ. Co se týče teploty, vyhovuje jí ta pokojová. V zimě by pak neměla klesnout pod 10 °C.

monstera pokojovka okno listy
Zdroj fotografie: Depositphotos

Vody chce tak akorát

Předtím než budete provádět zálivku, zkontrolujte vlhkost substrátu. Nejvhodnější termín nastává po jeho mírném proschnutí (ve vrstvě sedmi až deseti centimetrů). Monstera je velice náchylná na přemokření zeminy, proto dejte pozor, aby vám při zalévání neujela ruka. V opačném případě byste rostlině mohli způsobit nepříjemnou hnilobu kořenového systému.

Dopřejte listům pravidelnou očistu

Listy monstery mohou nabývat nemalých rozměrů, a proto se po čase mohou přeměnit na zásobárny velkého množství prachu. Je tedy třeba, abyste je jednou za čas porosili měkkou nebo odstátou vodou. Zvolit můžete také alternativu v podobě sprchy. Tato možnost lze ovšem realizovat pouze s lehčími mladými rostliny. Olistění byste také měli pravidelně otírat hadříkem nebo banánovou slupkou, což je udrží hezky lesklé a bez prachových částic.

monstera listy bezove pozadi
Zdroj fotografie: Depositphotos

Dodejte jí potřebné živiny

Aby monstera prosperovala, tak byste dále měli:

  • každé dva roky (na jaře) provést její přesazení,
  • během vegetačního období aplikovat tekuté hnojivo pro pokojové rostliny (jednou za dva až čtyři týdny),
  • pravidelně odstraňovat uschlé a nemocné listy, abyste dopřáli prostor a světlo těm zdravým.

Pěstujete i vy doma monsteru? Jaké další pokojové rostliny máte?

Věděli jste, že existuje i další druh monstery? Monkey mask je stejně krásná a také nenáročná na pěstování

Zdroj: Greeneryunlimited, Pokojovky