Jak zachránit skomírající pokojovky v 5 snadných krocích. Žloutnutí a suché listy jsou jasným varováním

V letních měsících je třeba rostlinkám na parapetu věnovat zvýšenou pozornost. Při dlouhodobém vystavení ostrému slunci se mohou spálit.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Ani dostatečné zalévání nemusí vaše rostlinky před světlem ochránit. Čím ostřejší je slunce venku, tím víc rozpaluje okno, na jehož parapetu vaše rostliny sídlí. Na jejich listech naštěstí můžete včas odhalit první příznaky spálení. Těmi jsou světlé skvrny na listech rostliny, zažloutlé žilky nebo žluté okraje a hnědé špičky listů. Spálení listů se nemusí týkat jen stínomilných pokojových rostlin, může to potkat i světlomilné odrůdy. S těmito triky ale dokážete vaše rostliny zachránit.

Přesuňte rostlinku na stinné místo

Jakmile na své rostlince objevíte výše zmíněné příznaky, nabízí se jako první nejjednodušší řešení, a to přesunout ji na stinnější místo. Vyhněte se oknům orientovaným na jih, kde je přirozeně mnohem více světla. Pár dní nechte svou rostlinku od sluníčka odpočinout a následně ji vracejte zpět na slunce v intervalech 1–2 hodiny denně. Jakmile skončí léto, můžete ji vrátit na její původní místo.

Opatrně se zaléváním

Možná pocítíte nutkání doplnit postižené rostlině více vody. Potlačte toto nutkání a nezalévejte ji více, než doopravdy potřebuje. V případě, že si nejste jistí správným množstvím vody, nalévejte vodu tak dlouho, dokud nezačne vytékat drenážními otvory na spodku květináče. S další zálivkou pak počkejte, dokud zemina v květináči nebude vyschlá alespoň v hloubce 5–10 cm.

Odstraňte poškozené listy

Spálené listy už se znovu neobnoví a je lepší je rovnou odstranit. I kdybyste je neodstranili, časem by samy odpadly, ale rostlina by na ně dál plýtvala svými živinami a energií. Jakmile je list z více než 50 % poškozený, odřízněte jej.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Uberte s hnojením

Hnojiva jsou pro rostliny velmi prospěšná. V tomto případě ale méně znamená více. Pokud své rostliny pravidelně přihnojujete, snižte četnost hnojení u poškozené rostliny na polovinu. Pokud tedy danou rostlinu hnojíte pravidelně co dva týdny, v následujícím období, než se rostlina zcela vzpamatuje, stačí přihnojovat jednou měsíčně.

Vaše rostlinky vám samy prozradí, co jim schází nebo nadbývá. V letních měsících jim věnujte obzvlášť pečlivou pozornost. Jedině tak dokážete včas podchytit jakýkoliv neduh. Pokud vše uděláte správně, za 2 týdny bude vaše rostlinka zase zdravá a krásná.

Jak na pokojovky? Zopakujte si nejdůležitější zásady

Jak zachraňujete spálené rostliny vy?

Zdroj: Bhg
Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Zobrazit další články