Konec usazování prachu v domácnosti: Tři snadné zásady ho eliminují až na 5 týdnů
Snižte potřebu utírat prach ve své domácnosti na minimum. Pomůže vám k tomu několik jednoduchých triků, které vám ušetří hodiny práce.
Utírání prachu se řadí mezi ty domácí práce, které jsou nutné, avšak nejméně oblíbené. Jistě se vám již někdy stalo, že jste od něj otřeli poličku a v momentě, kdy jste na ní chtěli vrátit dekorace zpět, jste zjistili, že je opět plná prachu. Pravděpodobně jste udělali jednu ze základních chyb, kterých se při úklidu dopouští stále velké množství hospodyněk. Zjistěte, čeho se při utírání prachu vyvarovat a jak se ho pomocí jednoduchých triků (z větší části) zbavit jednou provždy.
Triky, které vám pomohou prach eliminovat
Prach je z větší části (asi z 60 %) tvořen částicemi, které se do vaší domácnosti dostávají zvenčí. Menší část poté tvoří kousky odumřelé kůže, chlupy vašich čtyřnohých mazlíčků či textilní vlákna. Abyste zamezili jeho tvorbě, je nejjednodušším řešením prevence. Zamyslete se proto nad tím, jak často míváte otevřená okna a dveře (zejména v létě) a také, kde se svlékáte a zouváte. Ideální je mít před vchodem umístěnou kvalitní rohožku, o níž si obuv před vstupem do bytu očistíte, a svlékat se výhradně v předsíni.
Stejně tak byste měli i svým mazlíčkům před vstupem do bytu řádně očistit tlapky. Abyste snížili výskyt všudypřítomných chlupů, vyčesávejte je venku. Dbát byste měli rovněž na pravidelný interval výměny ložního povlečení (ideálně každý týden či jednou za 14 dní) a stejně časté vysávání – ideální je používat vysavač s HEPA filtrem, který prach filtruje účinněji. Výskyt prachu snížíte i tím, když budete lůžkoviny zastýlat do prádelníku, oblečení budete ukládat na jednom místě a na površích nebudete mít umístěných mnoho předmětů.
Jak správně uklízet zaprášené povrchy
Pokud jste udělali pro eliminaci prachu maximum, měli byste záhy vidět výsledek. Se zbylým prachem si poté jednou za týden během většího úklidu snadno poradíte. Pamatujte při tom na to, že i utírání prachu by mělo mít nějaký svůj postup. Například s úklidem byste měli začínat vždy odshora (zamezíte tak napadání prachu na dříve otřená místa) a také byste měli používat navlhčený hadřík. Čisticí prostředek poté stříkejte přímo na hadřík, a nikoliv na nábytek – po nějaké době má při vyšší koncentraci negativní vliv na jeho strukturu.
Hůře dostupná místa, která uklízíte výrazně méně, můžete vyložit novinami či voskovým papírem – po nějaké době je pouze vyměníte a vyhnete se tak náročnějšímu čištění. Abyste zabránili rychlému usazování prachu na povrchu vašeho nábytku, zkuste použít obyčejný dětský olejíček. Ten naneste na hadřík a otřete s ním vybraný povrch (dřevo, chrom, kůži apod.). Přebytečný olejíček z nábytku osušte čistým hadříkem či papírovou utěrkou. Nejen, že bude váš nábytek bez prachu, ale také se bude přirozeně lesknout.
Jaké úkony provádíte pro to, abyste se vyhnuli častému utírání prachu?
@mrsjohalshome Baby oil uses 🤍 #homecleaning #cleantok #asmr #cleanwithmemotivation #satisyingcleaning #asmrtiktoks #mrshinchhome #babyoil #hacklife ♬ ADCT – MORGAN
Zdroj: ApartmentTherapy
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
6 h
udalosti247.cz
7 h
udalosti247.cz
7 h