Metody, jak si usnadnit praní prádla aneb Prarodiče věděli jak na to. Hodiny strávené u pračky budou minulostí - adbz.cz
adbz.cz » Hobby » Metody, jak si usnadnit praní prádla aneb Prarodiče věděli jak na to. Hodiny strávené u pračky budou minulostí

Metody, jak si usnadnit praní prádla aneb Prarodiče věděli jak na to. Hodiny strávené u pračky budou minulostí

Praní prádla je snad všemi neoblíbená činnost. Našich 18 tipů vám však tento proces usnadní. Možná si ho začnete i užívat.

prani pradla
Zdroj fotografie: Depositphotos

Jsou věci, které nikdo nedělá rád, ale provést se musí. Většinou jde o nějaké úklidové činnosti a práce. Jednou z nich je i praní prádla. Ano, někdo by mohl namítnout, že to dnes obstará pračka, ale předtím je třeba prádlo roztřídit, prohlédnout a nachystat. Je to časově náročné a nikdy to nekončí. Jsou však způsoby, jak si praní ulehčit, a my vám je přinášíme. 

Prádlo je třeba připravit 

Než vůbec pračku pustíte, musíte do ní uložit ten správný oděv. Jak na to? Jednoduše si usnadněte třídění svršků již ve chvíli, kdy je házíte do koše. Pokud nezačnete, stále vás bude týden co týden čekat hora prádla, kde je smíchané tmavé se světlým a barevným, jemné spodní prádlo se špinavým pracovním oděvem apod. 

  • Mějte více košů. Jednoduše jeden na bílé a druhý na barevné prádlo. 
  • Zavěste do koše malou tašku nebo pytlík, kam budete ukládat spodní prádlo. 
  • Doma se dohodněte, že tmavé špinavé prádlo budete házet rovnou do pračky. Ve chvíli, kdy se naplní, ji jen uzavřete a zapnete. 
  • Používejte koše menšího objemu. Nebudete toho třídit najednou tak velké množství. 

Dejte na hmotnost 

V našich končinách to asi není zrovna zakořeněné, ale prádlo se dá třídit i podle hmotnosti. Ano, stále nesmíte prát bílé záclony s červenými boxerkami, ale jinak to jde. Lehký materiál perte spolu. Vyperete toho více, protože prádlo bude po zvážení lehké, a dokonce se i lépe vypere. 

Spodní prádlo v pytlíku 

Tento tip už jsme zmínili výše. Pokud budete spodní prádlo dávat do pytlíku, ve kterém ho budete i prát, ušetříte čas s jeho párováním a hledáním. Vše bude pěkně pohromadě, už vám nezbydou osamocené ponožky bez dvojice. 

equipment 3270790 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Zázrak jménem síťka 

Velmi jemné prádlo, jako jsou krajkové podprsenky, silonky, punčochy apod., perte raději v síťce. Bude tak chráněné. Těžké oblečení by je mohlo poškodit. 

Nápověda po ruce 

Každý už se někdy potýkal s tím, že i po vyprání na oblečení zůstaly skvrny. Ty je totiž třeba řešit ještě dříve, než prádlo vložíte do pračky. Proto mějte vždy po ruce návod, jak na jakou skvrnu. Buď si ho vytiskněte, nebo uložte v telefonu. 

Využijte podlahu i dveře 

Špinavé prádlo je dobré skladovat nejlépe v koši. Pokud na to máte kapacitu, mějte košů více. Budete si do nich odklízet špinavé utěrky a ručníky. Prát pak budete ve chvíli, kdy zaplní celou pračku. Jde tady o efektivitu a ekonomickou stránku věci. Nezapomeňte, že koš můžete zavěsit i ve formě vaku zezadu na dveře. 

Ztráty a nálezy 

Zbyla vám ponožka? Odložte ji na místo, kde se shledá s druhou. Můžete vyrobit desku s kolíčky, na kterou ji připnete, nebo k tomu můžete určit jednu krabici. 

odd socks 4424190 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Starý žebřík 

Zkuste sehnat starý žebřík. Stačí ho jen natřít, pak může sloužit jako svislý sušák. Opřete ho o zeď a rozložte na něj prádlo. Uschne raz dva! 

Prach ze sušičky 

Každý majitel sušičky ví, že je třeba čas od času vyprázdnit vodu a očistit prach z filtru. Aby to pro vás bylo příjemnější, pověste si vedle sušičky malý sáček nebo koš, kam budete onen prach házet. Nebudete muset stále pochodovat sem a tam. 

Perte méně 

Nejspíš perete oblečení častěji, než byste museli. Vše se nemusí prát po prvním použití. Mikiny, džíny, obleky a další kousky vydrží i několik dnů nošení. Pokud je potřebujete osvěžit, použijte váleček, vhoďte je v sáčku na noc do mrazničky či je nechte provětrat v sušičce. 

Skládání oblečení 

Máte již vypráno? Pak vás čeká skládání a ukládání oblečení. Naučte se rychle skládat. Existuje mnoho technik, zvolte si tu nejpohodlnější pro vás.  

Multitasking 

Nebaví vás praní a ty chvíle, kdy jen čekáte, než dojede program? Pak během této doby dělejte něco, co vás baví. Čtěte si, poslouchejte audioknihu, malujte nebo jen tak odpočívejte na gauči.  

kindle 1867751 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Četnost praní 

Co vám na prádle skutečně vadí? Že vám to bere čas, nebo že je toho až moc najednou? Pokud vám vadí, že je koš vždy plný, nenechte ho naplnit. Perte tedy každý den. V opačném případě tomu věnujte jen jeden den v týdnu. Ten den vyperte naprosto všechno a máte klid. 

Zapojte rodinu 

Praní přece není úkol jen pro jednoho. Je třeba vyprat prádlo všem, a proto do toho zapojte celou rodinu. Všem vysvětlete, jaký bude systém, a donuťte je ho dodržovat. Děti k tomu směřujte odmalička. 

Srovnejte si skříň 

Pokuste se vyhradit si prádlo, které je do práce a které na běžné nošení. Ráno budete přesně vědět, z čeho vybírat a co si obléct. A také toho tolik neušpiníte, tudíž ani nebudete muset tolik prát. 

Ponožky 

Jednoduchým trikem, jak na ponožky, je zvolit jednu, dvě barvy a těmi naplnit celou zásuvku. Zbavte se vzorů a barev. Noste prostě třeba jen bílé. Představte si, jak rychlé asi bude párování ponožek! 

Hospodyně 

Nebaví vás to? Svěřte praní hospodyni. Její služby nejsou zas tak drahé. Práci udělá za vás a vám zbyde více času a radosti pro sebe sama. 

clothes hangers 582212 1280
Zdroj fotografie: Pixabay

Šatní tyč 

Pokud to prostor dovolí, pořiďte si dlouhou šatní tyč. Na ni veškeré oblečení zavěste. Získáte tím mnoho času, a také tak uložíte větší množství prádla. 

Zdroj: Expert Home Tips